Почетна / Градина / Готвење цветови: Зошто и кои цветови можете да ги јадете?

Готвење цветови: Зошто и кои цветови можете да ги јадете?

Лале (Tulipa) – Мирисот на лалето варира од видот на лале, но генерално ливчињата се со вкус на слатка салата, или со вкус на краставица.
ЗАБЕЛЕШКА: Може да има силна алергиска реакција кон нив. Ако при допир се предизвикува црвенило, вкочанетост и слично, лалињата не треба да се консумираат.

Латинкa (Tropaeolum majus) – Од латинките постојат повеќе сорти, а нејзините светли цветови се со пиперлив вкус. Латинките се меѓу најчестите јадливи цвеќиња. Бојата е сладка, со зачинет вкус. Листовите се додаваат во салати. Користете ги целите цветови за гарнирање во салатите, за сирењето, сендвичите и зачинетите мезиња.

Липа (Tilla spp.) – Малите цветови на липата се пријатно ароматични и имаат сличен вкус на мед. Најчесто ги користиме за чај и како лек.
ЗАБЕЛЕШКА: Честото консумирање на липов чај може да доведе до оштетување на срцето.

Метличина (Centaurea cynaus) Тој има малку слатко зачинет вкус. Може да се користи како гарнир во јадењата.

Мушкато (Pelargonium species) – Вкусот на цветовите на мушкатото зависат од сортата. Вкусовите на мушкатата со розови бои варираат од агруми и зачини до овошје и цвеќиња. Посипете ги над десертите и освежителните пијалоци или замрзнете ги во коцки мраз.

Невен (Calendula Officinalis) Невенот е едно прекрасно цвеќе, чиј вкус се движи од зачинет горчлив до остро пиперлив. Невенот успешно се комбинира со шафранот. Ако посипете јадења, супи, тестенини, ориз или салата со ливчиња во златно-портокалова боја, ќе се изненадите од вкусот, кој ќе се добие.

Обетки (Fuchsia X hybrida) Ова се цветови со благо кисел вкус. Контрастните бои и интересната форма на цветови го прават идеален во гарнирите.

Орлови нокти (Lonicera japonica) – Цветовите имаат сладок, меден вкус. Само цветовите се за јадење.
ЗАБЕЛЕШКА: Плодовите се многу отровни!

Роза (Rosa rugosa или R. Gallica Officinalis) – Мирисот на розите зависат од видот, бојата и почвените услови. Мирисот обично потсетува на јагоди и зелени јаболка, слатки, со фини нијанси кои се движат меѓу овошјето и мента. Сите рози се погодни за исхрана, а вкусот е изразен кај темните сорти. Минијатурните сорти можат да се гарнираат во кремови и десерти. Поголемите ливчиња можат да се стават врз десертите и салатите. Замрзнете ги венечните ливчиња во коцки мраз и додадете ги на домашно подготвени пијалоци. Венечните ливчиња можат да се користат во сируп, желеа, парфемирани масла и слатки. Од розите се подготвува џем, розовите цветови се користат и за чај.  Цветовите на ружата (Alcea Rosea) немаат вкус.

НАПОМЕНА: Не заборавајте да го отстраните измешаниот бел дел на венечните ливчиња.

Темјанушка (Viola species) – Темјанушката има сладок вкус. Цветовите се погодни за салата, за декорација на десерти и ладни пијалоци. Замрзнете ги во коцки мраз. Сите овие може да ги искористите како шарени украси на торти, колачи или во десерти. Срцевидните листови на темјанушката се за јадење и се вкусни кога се приготвени како спанаќот.

Трицветна темјанушка (Viola tricolor) – Трицветната темјанушка има благ вкус на боровинки и може да се користи во салати, за декорација на торти. Трицветните темјанушка се одлично дополнение на пијалоци, супи, десерти и салати.

Хемерокалис (Hemerocallis species) Има малку сладок вкус сличен на зеленчукот марула. Мирисот на цветот е комбинација од аспарагус и тиквички. Некои луѓе мислат дека различните цветови имаат различни вкусови. Венечните ливчиња се користат за подготовка на десерти, но се избегнува измешаната бела основа на цветот. Цветовите се слични на боите на тиквата и можат да бидат полнети на ист начин. Посипете ги големите листови на пролетната салата.

Хибискус (Hibiscus Rosa Sinensis) – Има малку кисели ливчиња кои може да се користат за арома на цитрусови тонови во салати или во гарнирите. Цветот може да се суши за да се користи како егзотичен чај.

Хризантеми (Chrysanthemum coronarium) Тие имаат остар, но малку горчлив вкус, кои се разликуваат по цветовите. Ги црвена, бела, жолта и портокалова. Хризантеми треба да се бланшираат и потоа да се користат во салатите. Листовитете може да се користат како аромати во оцетот. Добро е да се користат само венечните ливчиња и да се избегнува измешаната основа.

Циганче (Impatiens wallerana) – Цветовите на циганчето имаат сладок вкус. Тие може да се користат во гарнир на салатите или за декорација на пијалаците.

Јука (Yucca species) – Белите ливчиња на јукатанот се крцкави со малку сладок вкус (слично на артишока). Во пролетта тие можат да се користат во салати и како гарнири.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …