Почетна / Градина / Вести / Го имате сите дома, а незнаете дека може да замени десетина антибиотици

Го имате сите дома, а незнаете дека може да замени десетина антибиотици

Перестото каланхое има антиинфламаторно, антисептично дејство и тонирачка акција. Се јавува и како силен стимулатор на регенерацијата на ткивата.

Каланхоето не е отровно, а се користи против рани, и го намалува воспалението. Особено добри резултати се добиваат при лекување на изгореници и скршеници.

Лисјата и сокот на каланхоето, како и тинктурата од растението помагаат при рани, чиреви, абцеси, воспаленија и др. Каланхоето се користи и во вид на капки, брисеви, сало.

При изгореници, растението се нанесува на изгореното место. При воспаление на устата, грлото, непцата, се гаргари со топла вода.

Види

Галичник – едно од најстарите села во мијачкиот предел

Галичник е село во западниот дел на Република Македонија. Се наоѓа на падините на планината …