Почетна / Градина / ГАРДЕНА совети за градинарство во јули

ГАРДЕНА совети за градинарство во јули

Секогаш има нешто да се направи во градината. Дознајте што треба да правите во јули подолу, советуваат од ГАРДЕНА.

Ѓубрење на грмушките

Ако сте ги собрале бобинките од вашата грмушка, малку ѓубриво ќе направи чудo: користете или 20 грама / квадратен метар ѓубре или 1,5 литри / квадратен метар компост. Можете исто така да пробате бело ѓубриво, но претходно погледнете ги спецификациите на производителот. Доколку е можно, осигурајте се дека има повеќе калиум од азот во вашето ѓубриво, бидејќи тоа ќе помогне при развојот на ксилемот. Грмушките ќе продолжат да растат на есен.

Садење јагоди

Јагоди може да се садат во текот на целата година, но летното садење дава најбогат род. Јагодите засадени во јули и август уште од следната година можат да дадат род помеѓу 8 и 10 илјади килограми овошје по хектар, а оние засадените во есен само од 300 до 500 килограми, а во пролет незначителен принос. Ако се одгледуваат јагоди во јули, покрај квалитетот на расадот, пред и по садењето се бара обемно наводнување.

Вашата зеленчукова градина

Во јули сеуште може да се сади зелена салата, пролетни сорти на грмушки и морков. Потоа ќе бидат подготвени за жетва околу септември.

Наводнување на вечно зелени растенија

Ако јули е топол и сув, зимзелените растенија ќе имаат корист од тоа да се напојуваат темелно еднаш неделно. Ова е особено важно за растенијата кои напредуваат во влажни средини како што се рододендрони, боровинки и црвеникавите enkianthus. “Темелно” наводнување на овие растенија значи користење 10 до 15 литри вода по квадратен метар.

Бербата на лаванда цвеќиња

Јули е месецот на лаванда. Штом првите пупки се отворат, тие се подготвени за берба. Исечете го целиот цветен труп. Распоредете ги во гроздовите пред да ги исечете на должина. Букетите со лаванда цветови се одлични за додавање на мирис во бањите, дневните соби и постелнините. Цветовите на лаванда, исто така, може да се користат за вкус на бел рицинов шеќер, да ги додадете во колачињата или да го зачините печеното свинско месо.

Управување со флокс растенијата:

Постојат повеќе видови од ова растение, а наједноставнaта поделба е на едногодишни, повеќегодишни за во градина и повеќегодишни за во камењар. Имаат мали цветови со по 5 латици кои се споени во поголеми цветни главички и може да бидат бели, жолти, розови, црвени, виолетови итн. Обилно цветаат од јуни до септември, но задолжително отстранувајте ги овенатите цветови. Кај овој вид цветовите се во уште побогата палета на бои, а постојат и вариетети со шарени листови.

Кратење делфиниуми:

Делфиниумот е едно од најпопуларните растенија во приградските населби. Овој цвет секогаш изгледа одлично во секоја градина. Кратењето на делфиниите веднаш до земјата откако ќе изникнат значи дека повторно можат да цветаат во септември. Откако ќе ги исечете “хранете” ги со литар компост на метар квадратен.

Грижа за жолтиот кромид:

Ќе знаете дека се подготвени за жетва кога нивните зелени листови почнуваат да се соборуваат хоризонтално. Откако лисјата станат целосно жолти, отстранете го кромидот од почвата и сушите неколку дена на суво подрачје со многу сончева светлина. Чувајте ги добро проветрени и повремено превртете ги. Потоа исчистете го кромидот и чувајте го на ладно, темно и суво место.

Одгледување цариградско грозде:

Најдобро е да ги намалите грмушките од цариградското грозде откако го соберете овошјето во текот на летото. За да создадете повеќе простор за растење на грмушките едноставно отсечете ги најстарите стебленца со зрели плодови што се уште се на нив. Ова ќе им овозможи да добијат повеќе воздух и да порастат нови овошни пупки. Исто така, ви овозможува да го собирате овошјето од гранчињата побрзо и полесно.

Види

15 дворови кои ќе ве остават без зборови

15 едноставни дворови кои ќе ве остават без зборови Погледнете ги на следната страна: