06.07.2022
Почетна / Градина / Гардена совети: Листа за проверка за градинарска работа во есен

Гардена совети: Листа за проверка за градинарска работа во есен


Есента е веќе присутна и вечерните часови постепено влегуваат и стануваат постудени. Зимата брзо се приближува. Што може да очекуваат сопствениците на градини во есен? Се подготвуваат за зима секако!

Садење и пресадување

Есента е навистина добро време за пресадување затоа што почвата има доволно влага благодарение на редовните врнежи од дожд. Земјата е сè уште топла од летото и есента и така растенијата сè уште имаат доволно време да се навикнат на нивната нова позиција и да формираат нови корени.

Новите растенија, исто така, можат да бидат засадени во есен. Ова е последна шанса пред зимата да се донесе малку боја во градината. За розите, на пример, есен – пред првиот мраз – е идеално време за садење.

Садење луковички

Луковиците, исто така, можат да бидат засадени во есен, така што нивните цвеќиња ртат од почвата во вистинско време во пролетта за да ве воодушеват со нивната светкава боја. Правилната позиција е клучна за некои растенија да напредуваат и цветаат. Повеќето сакаат свежа, влажна почва во пролет, но во лето, за време на нивниот заспан период, почвата може да биде сува и порозна. Луковиците треба да бидат засадени во земјата на длабочина од два до три пати поголема од нивната висина.

GARDENA има и посебен алат за садење на луковици кој обезбедува лесен начин за правење доволно голема и длабока дупка. Потоа, ги ставате луковиците во земјата со врвот свртен нагоре, за потоа да ги покриете со земја.

Сечење едногодишни растенија и грмушки

Кога грмушките стануваат жолти, нивните стебла се наведнуваат кон земјата. Ако не се скратат, може да се распаднат.

Грмушките може да се исечат на околу една четвртина од нивната големина. Сепак, ова може да варира во зависност од видот на грмушката.

Кастрење жива ограда

Зелената ограда треба да се крати последен пат во есен за да се спречи распаѓање ако влажноста се акумулира. Само пресечете ги листопадните гранки колку што можете, без да создадете дупки бидејќи овие нема да растат назад во текот на зимата и живата ограда може да изгледа гола. Исто така отстранете ги лисјата паднати на дното за земјата бидејќи во спротивно, живата ограда нема да добие доволно свеж воздух и сонце и може да изгние.

Тревници

Во зима влажните, ниски температури и слабата сончева светлина го зафаќаат тревникот. Затоа тревниците имаат потреба од некои TLC и повторно „разгалување“ пред да започне студената магија. Кога лисјата паѓаат на есен, треба редовно да се ослободуваат од тревникот. Остатоците што лежат на тревникот ќе го лишат од светлина и ќе го охрабрат растот на мов. Искосете го вашиот тревник за последен пат околу почетокот на ноември. Бидете сигурни дека тревата е доволна скратена. Ова ќе обезбеди подобар отпор против плевелите и мов.

Ѓубрење

Исто така, се препорачува употреба на есенско ѓубриво. Есенските ѓубрива обично имаат мала содржина на азот и високо ниво на калиум. Зголемената количина на калиум ја зајакнува тревата и ја зголемува нејзината отпорност на мраз. Традиционалните ѓубрива за тревници не треба да се користат во есен, бидејќи содржат голема количина азот и го прават тревникот да расте побрзо, што пак го прави повеќе подложен на мраз.

Секако, постојат и други мали работи што исто така треба да се направат пред првиот мраз:

• Креветите, розите и другите растенија кои се чувствителни на мраз, треба да бидат покриени со лисја или да бидат завиткани во обвивка или слично.

• Ископајте ги летните луковици и чувајте ги во воздушна кутија во подрумот.

• Ставете ги растенијата од тенџере во затворено или ставете ги во засолнета позиција.

• Исклучете ги водните врски и празните славини и уредите за наводнување, така што замрзнатата вода не може да предизвика оштетување.

• Демонтирајте ги пумпите за езерцето и, доколку е потребно, инсталирајте пумпа против мраз.

Кога ќе дојде зимата, градинарите можат да уживаат во релаксирачки одмор од градинарството. Но, внимавајте: Нема да биде долго пред да дојде време повторно да се започне со работа!

Производите на Гардена можете да ги најдете во овластените продавници за Синпекс или Синпекс ШОП

Види

Зошто дома секогаш треба да имаме мајчина душичка

Со доаѓањето на есента доаѓаат променливото време и есенските болки. Најчести се настинки, есенскО течење …