05.07.2022
Почетна / Градина / Вести / Фотограф се нашол лице в лице со магичен бел ирвас, а сликите ќе ве воодушеват

Фотограф се нашол лице в лице со магичен бел ирвас, а сликите ќе ве воодушеват

Минатиот декември фотографот Мадс Нордсвен кој живее во Осло пронајде ретко животно додека шетал со пријателите на северниот норвешки остров Сењ. Тој одел по планините, обидувајќи се да пронајде убави пејзажи за да направи фотографии, и забележал прекрасен, снежно-бел, но и многу редок ирвас.
 
Фотографот вели дека ирвасот во тој момент изгледал малку исплашено, но бидејќи Мадс и неговите пријатели биле многу смирени.

Домородните луѓе од северна Норвешка, сметаат дека белиот ирвас е знак на среќа и веруваат дека ако го видите белиот ирвас, тоа ќе ви донесе среќа.


 
Ирвасот стоел таму околу 5 минути и дозволи Мадс да се слика со неа, а потоа се стрчал кон нејзината мајка. Мадс успеал да сними убави фотографии и да го овековечи моментот на бајката.

“Малиот ирваси беше релаксиран кога виде дека сум мирен и пријателски расположен”.

View this post on Instagram

Back to the cold north❄️ Met this white little reindeer in northern Norway😍 He almost disappeared into the snow! ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

A post shared by Mads (@mads) on Dec 3, 2018 at 5:14am PST

Види

Тасмански ѓавол – животното кое јаде се што мрда

Тасманскиoт ѓавол јаде се што мрда. Името го здобил по ѓаволската сила и дрскост да …