07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Еден од најголемите извозници на жито во светот размислува да го забрани извозот на пченица

Еден од најголемите извозници на жито во светот размислува да го забрани извозот на пченица

Украина, која е еден од најголемите извозници на жито во светот, е подготвена да го забрани извозот на пченица доколку продажбата ги надмине границите договорени со трговците, изјави заменик-министерот за земјоделство на Украина, Тарас Висоцки.

Украина извезла 18 милиони тони пченица досега во 2019/20 година, оставајќи дополнителни 2 милиони тони за извоз за остатокот од сезоната, што трае до 30 јуни, се вели во меморандумот потпишан со трговците.

„Доколку стапката на извоз е таква што извезуваме 2 милиони тони во април, ќе мора да го примениме ставот од меморандумот за суспензија на извозот, како што се договоривме со трговците“, рече заменик министерот за Ројтерс. „Досега, стапката што ја следиме не треба да ги надминува тие 2 милиони тони“, рече тој.

Земјоделската пченична култура далеку ја надмина домашната потрошувачка, но минатиот месец и мелничарите и пекарите ја повикаа владата да го спречи извозот на жито за да се намалат цените на лебот.

Владата соопшти дека ќе го спречи извозот на некои намирници, но досега само запре продажбата на леќата.

Висоцки рече дека извозот на пченица од Украина 2020/21 може нагло да се спушти на 12-15 милиони тони од околу 20 милиони во 2019/20 година, откако сеидбата е намалена поради лошите временски услови.

Украина воведе строги мерки за борба против ширењето на пандемијата, но Висоски рече дека ограничувањата не влијаат на пролетната сеидба, што се спроведуваше со уште побрза стапка од пред една година.

Украина собра рекордни 75,1 милиони тони жито во 2019 година и извозот може да достигне рекордни 52-55 милиони тони во сезоната 2019/20, рече Висоцки.

Според него, предвидувањата за бербата на житото за 2020 година се менуваат многу пати во зависност од временските услови. Сега е 65-67 милиони тони, но може да се спушти на 60 милиони тони ако се влоши времето.

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …