Почетна / Градина / Вести / Дрвото на животот и лековитите својства на неговите лисја

Дрвото на животот и лековитите својства на неговите лисја

Дрво на животот – тоа е едно собно растение што многумина го одгледуваат дома, но не знаете за исцелителната моќ на неговите лисја.

Дрвото на животот не само што го краси вашиот дом, но може и да ве излечи од вообичаени болести, бидејќи тоа поседува моќни антимикробни, противовирусни и антибактериски својства. Ова растение исто така го прочистува воздухот во собата, која се наоѓа.

Еве и за што се користат лековитите листови на убавото дрво на животот:

1. Отстранување на херпес – херпесот може да испари од вашите усни, ако користите сок од листовите на растението. Капнете неколку капки од листот на газа. Потоа намначкајте ги усните. Оставете да делува околу 10 минути и потоа отстранете го. Применувајте го методот 3 пати на ден. За само 3 дена нема да има траги од херпесот.

2. Отстранување на жуљеви – земете лист од ова дрво и излупете го. Потоа ставете го врз жуљевите и оставете го така во текот на ноќта. Оваа постапка се повторува до целосно исчезнување на калусот.

3. Третман на рани од намалувања или изгореници – ви требаат листови од растението (во зависност од големината на раната). Тие се наметнува врз раната и се прицврстуваат со завој.

4. Враснати нокти – земете лист од ова дрво на животот, и ставете го врз болното место. Постапката применувајте ја неколку дена.

5. Против болки во зглобовите и мускулите – 5 листови од растението, се мијат добро под млаз вода и потоа се мелат. Листовите се ставаат во стаклен сад и се посипуваат со 250 милилитри вотка. Складирајте го на темно 21 денови и од време на време промешајте го. Потоа се мачкате на болните места.

6. Хемороиди – ви требаат листови од растението, а потоа го ставате врз местата.

7. При каснување од инсекти – извлечете свеж сок од листовите на дрвото и премачкајте ги неколку пати дневно местата кои се каснати.

Види

Растението што можеби и вие го имате дома, може да убие за минута

Супер отровно растение убива буквално за една минута. Станува збор за дифенбахиjaта. Таа се среќава …