Почетна / Градина / Вести / Домашен сок, кој е „бомба“ за имунитетот: Пијте го секое утро и нема да мора да земате додатоци на витамин и железо!
Фото: YOUTUBE/MINUSTHEGYM

Домашен сок, кој е „бомба“ за имунитетот: Пијте го секое утро и нема да мора да земате додатоци на витамин и железо!

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот на природен начин, овој сок е одлично решение бидејќи содржи голема доза на здрави состојки како витамин Ц.

Направете домашен сок од само пет состојки и нема да мора да купувате тоа што има адитиви и шеќер!

Потребни ви се цвекло, зелени јаболка, моркови, лимон и ѓумбир!

Ставете ги состојките во мешалка и добро измешајте. Бидејќи цвеклото може да биде влакнесто, можете да го цедите и сокот или да го пиете како смути.

Овој сок е вистинска бомба за имунитет, бидејќи содржи антиоксиданти кои имаат антиинфламаторно дејство. Се бори против симптомите на настинка, а исто така се препорачува за луѓе кои имаат анемија или ревматоиден артритис.

Една чаша од овој сок ќе содржи калиум, витамин А, витамин Ц, потоа Б6 и Б9, како и други здрави состојки кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат дури и на црниот дроб да се исчисти од токсините.

Прочитајте која е најголемата грешка што секој ја прави со витамин Ц и што ќе се случи ако претерате со додатоци на витамини!

Види

Растението кое со мирисот ви дава подобра меморија

Испитите на универзитетите се се поблиску, а универзитетските истражувачи велат дека мирисот на рузмарин може …