06.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Домашен сируп со кој ќе го исфрлите слузот од белите дробови – Погледнете како да го подготвите

Домашен сируп со кој ќе го исфрлите слузот од белите дробови – Погледнете како да го подготвите

На наше големо задоволство, овој рецепт ни го испрати г-ѓа Татјана Митрова. Сирупот се подготвува во домашни услови и особено е погоден за помали деца кај кои исфрлањето на слузот е отежнато.

ПОТРЕБНО:

1 лажица жалфија

1 лажица ленено семе

1 лажица бел слез

1 лимон исечкан на кругови

250 г шеќер

250 мл вода

ПОСТАПКА:

Види

Момина солза против забрзан срцев ритам

Нежната и убава момина солза (Convallaria majalis) е тревесто растение од семејството Рускусови. Таа позната …