14.06.2024
Почетна / Градина / Домашен сируп што ја запира кашлицата

Домашен сируп што ја запира кашлицата

Овој домашен сируп се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната, може да го пие секој што ќе почуствува потреба за да ја намали или целосно елиминира кашлицата.

Се работи за сируп произведен од ловор.

Состојки:
-6 листови ловор
-2,5 дл вода
-6 лажици кафеав шеќер
-1 лимон

Начинот на подготовка на следната страна:
Во еден сад се остава водата да зоврие, а потоа се додаваат ловоровите листови. Откако зоврие поклопете го садот, и гответе од 6-10 минути. Извадете ги листовите ловор, ставете ја течноста во сад во кој ќе го подготвувате сирупот па потоа додаде шеќер и лимонов сок.

Види

Три рецепти: Како да ја излечите настинката за помалку од еден ден

Ќе ви претставиме само 3 од многуте рецепти во народната медицина за борба против настинката, …