14.06.2024
Почетна / Градина / Вести / Дар од природата: Листовите од маслинките го чуваат нашето здравје

Дар од природата: Листовите од маслинките го чуваат нашето здравје

Маслинките се еден од даровите на природата, од кои се извлекува драгоцено маслиново масло. Зејтинот го намалува холестеролот и има уште еден куп корисни својства во кулинарството и козметиката.

Листовите на маслиново дрво се исто така многу вредна суровина за нашето здравје.

Листовите на маслинката биле користени за прв пат во Египет, каде што служат и за мумифицирање на владетелите.

Растението содржи различни материи – Манила, олеуропеин во листовите, слободна олеинска киселина во маслото, бензоат киселина и оливија во кората. Маслинката има антибактериско, антигабично, антивирусно, антисептично и смирувачко дејство.

Листовите на маслинката се користат во лекувањето за:

циркулациониот систем – го стабилизира нивото на шеќер во крвта;

ги уништува следните паразити – цревни глисти, маларија, тении, округли црви;

инхибира и спречува инфекции предизвикани од вируси и ретровируси – варичела, генитален херпес, генитални брадавици, херпес тип 1, лупус, ХИВ вирус, менингитис, мононуклеоза, тении, херпес зостер, херпес на устата;

Види

Што да направите ако лисјата на вашето растение пожолтуваат?!

Секој кој чува растенија дома знае дека тоа бара одредена грижа. Како и да е, …