Почетна / Градина / Д-р Митов: ЧИА е семе што го освојува светот

Д-р Митов: ЧИА е семе што го освојува светот

4) Чиа семето може да придонесе за баланс на шеќерот во крвта

Ова својство се базира пред сè на високиот процент на хранливи влакна и нискиот гликемиски индекс на чиа семето. Тоа е богато и со алфа-линоленската киселина која исто така може да придонесе за намалување на шеќерот во крвта.

Лабораториските студии на животни, но и испитувања на луѓето даваат слични резултати: додавањето на чиа семето во белиот леб го намалува гликемискиот индекс на лебот и превенира од високи пикови на шеќерот во крвта.

Види

Корисни својства на ацеролата

Ацеролата е малo дрво со мали црвени плодови, слични на црешите. Расте во Јужна Америка, …