22.05.2024
Почетна / Градина / Д-р Митов: БРОКУЛАТА – Зелено Злато!

Д-р Митов: БРОКУЛАТА – Зелено Злато!

10) Брокулата го штити здравјето на коските и зглобовите

Брокулата е добар извор на витаминот К и на калциумот. Ова се две компоненти кои имаат клучна улога во одржувањето на здравјето на коските.

Тие содржат и фосфор, цинк и витамин А, кои се исто така многу важни за коските.

11) Нутритивниот состав на брокулата може да помогне во одржувањето на здравјето кај бремените жени

Телото на бремените жени има поспецифични барања. Има потреба од низа на витамини, минерали, протеини, сè со цел одржување на здравјето не само на мајката, туку и на бебето.

Фолната киселина или витаминот В9 е есенцијална хранлива материја за развојот на мозокот и ‘рбетот на фетусот. Брокулата е особено богата со овој микронутриент. Редовното консумирање на храна богата со фолна киселина, како што е брокулата, може да го намали ризикот од некои проблеми при бременоста.

12) Брокулата може да помогне во заштитата на кожата од сончевите зраци

Ракот на кожата е во пораст, помеѓу другото поради сè повеќе оштетената озонска обвивка која не штити од преголемата изложеност на штетните ултравиолетови зраци.

Некои помали истражувања покажуваат резултати според кои, консумирањето на брокули може да не заштити од ултравиолетовата радијација која води до меланом. Механизмот според кој ова дејство е можно, односно начинот на кој дејството на биоактивните компоненти на брокулата, се остварува, е сè уште непознат и потребни се повеќе истражувања во оаа насока.

Краток заклучок

Брокулата спаѓа во групата на ,,супер зеленчуци” поради низата на микро и макронутриенти кои ги содржи во поголеми количини. Преку нив, таа обезбедува како што видовме, бројни здравствени бенефити, како: намалување на нивото на шеќер во крвта, намалувањето на нивото на воспаленост во организмот, поддршка на имуниот систем и добро здравје на срцето.

Но, многу е важно да се запамети дека доброто здравје не може да се должи и да се одржи само со една единствена храна. Брокулата треба да биде само една здрава компонента, секако во склоп на она што се подразбира под здрава и балансирана исхрана. Само на тој начин можеме да си обезбедиме здрав, а под тоа главно се подразбира, живот со поголем квалитет.

Види

Домашен сируп што ја запира кашлицата

Овој домашен сируп се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната, може да …