07.12.2023
Почетна / Совети (страна 5)

Совети

Не ја фрлајте лушпата од кромидот! Кога ќе дознаете зошто и вие ќе почнете ја користите

Кромидот и другите делови од кромидот што обично ги фрламе содржат моќен коктел соединенија кои се корисни за здравјето, велат научниците од универзитетот во Мадрид. Највисокиот, целосно исушен или затемнет слој на кромид содржи голема количина на растителни влакна и флавоноиди, а тврдиот дел од неговите корени што ги сечат …

Повеќе »

Какво време да очекуваме утре и следните денови

Во Македонија и понатаму продолжува сушниот период и без врнежи. Сепак утре локално и повремено облачноста накратко ќе се зголеми и ќе има услови за сосема слаб и краткотраен дожд, по што продолжува стабилното и сончево време, прогнозира Попоски. Наутро температурите на повеќе места ќе се спуштаат под 10 степени, …

Повеќе »

Кога луѓето дознаат, веднаш го исфрлаат: Ова е растение што може да убие дете за 1 минута

На прво место, да внимавате на децата. Кога ги оставате дома на некој кој гледа нив, треба да им обезбедите безбедна средина, каде што можат да си играат. Ова растение, кое се наоѓа во домовите и канцелариите е крајно опасно! Тоа потекнува од Кенија, Руанда и Уганда. Содржи смртоносен отров, …

Повеќе »

Здрава диета: Диета со јаболкa или здраво губење килограми

Диетата заснована на три јаболка дневно ја смислила американската нутриционистка Теми Флин. Нејзина идеа е да се јадат задолжително по три јаболка дневно, односно по едно пред секое главно јадење, доручек, ручек и вечера. Таа уверува дека со ваквиот начин на исхрана може да се ослабне по еден килограм секоја …

Повеќе »

Не го користи само црквата: Зошто темјанот e еден од најскапоцените растенија низ вековите?!

Темјанот им бил познат на луѓето уште од времето на Исус Христос: тројцата мудреци од Истокот носеле со себе како подароци злато, темјан и миро. Зошто? Бидејќи темјанот бил еден од најскапоцените добра со векови. Тој е се уште и еднаш кога ќе ја оставиш возбудата на денот зад себе …

Повеќе »

Шумата е волшебно место

 Шумата е волшебно место, со безброј гледни точки. Поради оваа особеност, ние треба да одиме во шумата често, секојдневно и почесто, затоа што е исклучителна диета за душата на возрасните и децата. Обидете се да влезете во шумата и да ги искусите сензациите што го активираат ова искуство. Прво, веднаш …

Повеќе »

Слатко од јаболки – ем највуксно, ем се прави за 15 минути

1 кг јаболка 900 г шеќер 200 мл вода 1 ванилин шеќер 1/3 лажичка лимонтус 100 г ореви Јаболката одберете ги да бидат од потврдите, да не се ајдаред или делишес, зошто побрзо се распаѓаат. Потоа ставете го шеќерот и водата да зоврие, а за тоа време јаболката излупете ги, …

Повеќе »

Јудина печурка – печурка со облик на уво

Auricularia auricula-judae, е познато како Еврејско уво, Јудино уво или Желе уво и е вид на печурка која расте на дрво со облик на човечко уво. Печурката е сунѓереста и кафеава по боја. Се смета дека на такво дрво се обесил Јуда, па од таму го има добиено оваа печурка …

Повеќе »

Креативни дизајни на кокошарници

Кокошарниците доаѓаат во сите облици и големини, но малкумина се креативни како дизајнерот Џон Рајт. Овој кокошарник не само што изгледа фантастично, туку тој е изработен од рециклиран материјал. Тој се инспирирал и со овој дизајн сакал да им оддаде почит на 1950-тите години од времето на мотелите на Хауард …

Повеќе »

Направиле викендичка, a ја изградиле за само два дена (Видео)

Дрвените цигли, овозможуваат да изградите куќа без многу напор и релативно брзо. Погледнете во видеото како едно семејство успеале да изградат идеална куќа за одмор, која ја изградиле за само два дена:

Повеќе »