13.04.2024
Почетна / Совети (страна 5)

Совети

Археолози пронашле семе старо 800 години – Што пораснало од него откако го посадиле?!

Во 2008 година, археолозите вршеле ископување на Висконсин, каде дошле до неверојатно откритие. Таму пронашле мал глинен сад стара повеќе од 800 години. На вистинското изненадување следело подоцна. Погледнете го видеото на следната страна:

Повеќе »

12 работи кои не ги знаете за Јужна Африка

Туристите знаат многу работи за Јужна Африка, но има и работи кои сигурни сме дека не ги знаат. Јужна Африка стана популарна дестинација по Светското првенство во фудбал во 2010 година. Таа е со големина на Германија, Франција и Италија заедно. Деветте провинции во земјата се многу различни, што се …

Повеќе »

BBC: Oревите се најкорисните јатки

Оревите се најкорисните јатки, соопшти агенцијата BBC, повикувајќи се на американски научници, кои повикуваат оревите да присуствуваат повеќе во нашата секојдневна храна. Во принцип сите ореви се корисни за здравјето. Оревите сепак содржат повеќе антиоксиданси од кикириките, бадемите, лешниците. Д-р Џо Винсон од Универзитетот на Скрантон, САД, ја анализира количината …

Повеќе »

Профитабилни култури за мали градини

Некои од нив се традиционални, но ако не сте ги пробале порано, време е. Шафран Овој зачин има историја во нашата земја. Искористете го искуството на луѓето кои со години го одгледуваат и издвојуваат место за шафран на вашата градина.

Повеќе »

Тука сè е можно: Во манастирот во Зрзе изникна цвет од самата карпа (Фото)

Манастирот Св. Преображение или попознат како манастир Зрзе, се наоѓа околу 25 км западно од Прилеп. Подигнат е на една рамнина над селото Зрзе. Од сите страни е опколен со дабова шума, со отворен поглед кон Пелагониската рамнина. Кога ќе пристигнете во манастирот на самиот влез има голема порта. Поради …

Повеќе »

Пет проверени рецепти со билки против опаѓање на косата

Губењето на косата се лекува со растенија! Губењето на косата е сериозен проблем кој влијае не само на изгледот, но и на самодовербата. Многу често луѓето што страдаат од губење на косата, се жалат и на проблеми во комуникацијата, од страв од блискост и слично. Губењето на косата се лекува …

Повеќе »

Како да ја препознаете органската храна?

Органски одгледувана храна, односно прехранбен производ, секогаш има посебна етикета, без која производот не се квалификува како органски. МАМЕЊЕ ПОТРОШУВАЧИ Затоа, постојат строги услови за добивање еко-етикета и треба да ги користат само оние што ги поминале сите контроли. Пазарот е навистина сомнителен метод на производство и не секогаш земајте …

Повеќе »

Не и подарувајте цвеќе на партнерката

Ако маж се врати дома и однесе на својата жена букет цвеќе, тоа значи дека нешто не е во ред и тој или згрешил, или има доста непријатни вести. Тоа барем го сметаат 2/3 од жените, покажуваат резултатите од анкета предводена од проф Луиз Томпсон. Премногу милостиво однесување е знак …

Повеќе »

Четири чекори како да презимите цвеќиња

4 чекори за презимување цвеќиња Време е да ги отстраните цвеќето од балконот и градината, но пред тоа ви треба малку подготовка на самите цвеќиња за да не доживеат стрес. Еве како да презимувате цвеќиња. Климатизирајте ги цвеќињата Добро е да се остави цвеќето надвор што е можно подолго, но …

Повеќе »

Кактус Мамаларија – Mammillaria

Животниот циклус на мамилариите се совпаѓа со сезоните во нашите краеви. Во периодот на раст – од пролет до доцна на лето, растенијата се полеваат умерено. Важен услов е да се засадат во лесна песочна почва и да бидат сместени на сонце. Повеќето видови во зима сакаат да “заспијат” на …

Повеќе »