06.02.2023
Почетна / Совети (страна 40)

Совети

Дијасциа (Diascia)

Диаскиа е род со познати околу 70 видови на годишни и повеќегодишни цветни растенија. Името доаѓа од грчкиот збор „ди“ што значи две, и „аскос“ што значи торба или џеб. Потекнуваат од семејството „Scrophulariaceae“, а за татковина се сметаат државите во деловите на Јужна Африка. Претставниците од овој род станаа …

Повеќе »

Какво време не очекува од денес

Па така во текот на денешниот ден (понеделник) особено околу пладне и попладне се очекува поголем дел од територијата на Македонија да биде зафатена од нова влажна и нестабипна воздушна маса. Па токму сето ова на повеќе места се очекува развој на нестабипна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и …

Повеќе »

Гладиола (Gladiolus)

Гладиолата (Gladiolus) претставува декоративно растение кое цвета. Потекнува од семејството „Ирисови“, (Iridaceae). Во природата се сретнува во тропските или субтропските реони на Африка, јужно од пустината Сахара, некои делови на медитеранот и средна Азија. Ова луковично растение има исправени листови и отворени цветови со неправилна форма. Познати се повеќе видови, …

Повеќе »

Убавината на секој двор доаѓа од тревникот: Косилките на АГРИНА се достапни, ефтини и лесни за употреба

За да добиеме густ тревник потребно е негово правилно косење. Ниту едно дрвце нема да изгледа добро доколку околу нив има лоша трева. Оптималната висина на тревникот изнесува околу 2–3 см. Дали знаете дека во 2008год., повеќе од 150,000 случаи на повреди се регистрирани, а како главен причинител за тоа …

Повеќе »

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина ќе можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи. Проблемот со пласманот кој неодамна се појави поради спорните  одредбите од новиот Закон за вино на Република Хрватска, кои имаа рестриктивен карактер кон вината со потекло од Република Северна Македонија, преку комуникација со хрватските власти, успешно е …

Повеќе »

Анигозантусот-кенгуров цвет (Anigozanthos flavidos)

Анигозсантусот или т.н. кенгуров цвет (Anigozanthos flavidos) е растение кое цвета во месеците Јуни – Јули. За татковина се смета Австралија. Анигозантусот е релативно лесно растение за одгледување и погодно за неискусни луѓе во цвеќарството. Егзотичното растение има црвени цветови кои личат на кенгурови шепи поради што локалното население во …

Повеќе »

Вербена – еднa од поубавите цвеќиња за балконот

Вербените се едни од поубавите цвеќиња за балконот. Водат потекло од Јужна Америка. За предок се смета „Verbena peruviana“ која дава црвени тонови, „Verbena phlogifolia“ и „Verbena incisa“, со претежно розови и пурпурни нијанси. Мирисот на вербените доаѓа најмногу од „Verbena platensis“. Боите на современите хибриди се појавуваат со густи …

Повеќе »

Совети од GARDENA за градинарство во јуни

Секогаш има што да се прави во градината. Дознајте неколку важни работи, препорачани од ГАРДЕНА кои треба да ги направите во јуни: Сеење семе: Кога е јуни, втората половина од градинарската година е на повидок. Сега е време да го посеете првиот есенски зеленчук и доцните сорти зелка и карфиол. Најсоодветно …

Повеќе »

Родохрозит – Камен на љубовта и рамнотежата што ја балансира и зајакнува љубовта на сите нивоа

Родохрозит е елегантен розово-бел минерал наречен “Камен на љубовта и рамнотежата”, бидејќи ја балансира и зајакнува љубовта на сите нивоа. Откриен е релативно неодамна, па затоа е “нов” член на минералното царство. На пазарот се појавува околу 1940 година. Кај нас можете да го најдете во продавничката кај ДЕКО – …

Повеќе »

10 совети од GARDENA за градинарство во мај

Секогаш има што да се прави во градината. Дознајте што треба да правите во мај, подолу во советите што ги предлагаат од GARDENA. Чубрица: Чубрицата или чубрика е интегрална состојка во гурманските кујни. Се сее во мај, кога времето е топло. Градинарската чубрика се користи како зачин во традиционалната македонска …

Повеќе »