07.12.2023
Почетна / Совети (страна 39)

Совети

Месечевиот камен – светиот камен што се подарува на идните невести

Тој има бела, сива или кремаста обоеност, а основните карактеристики му се емоционално исцелување, древна моќ, женски аспект. Се работи за „Месечевиот камен“. Kако моќен камен е познат и ценет уште пред 2 000 години. За Индијците претставува свет камен која ја симболизира љубовта и традиционално им се подарува на идните …

Повеќе »

Гардена совети за градинарство во декември

Секогаш има нешто да се направи во градината. Прочитајте подолу што според ГАРДЕНА треба да направите во декември: Отстранете ги алгите од површините: Благите зимски денови се одлични за чистење на зелените алги и мовта од патеките, камењата и дрвените површини со помош на средство за чистење со пареа. Тоа …

Повеќе »

Гардена совети: Листа за проверка за градинарска работа во есен

Есента е веќе присутна и вечерните часови постепено влегуваат и стануваат постудени. Зимата брзо се приближува. Што може да очекуваат сопствениците на градини во есен? Се подготвуваат за зима секако! Садење и пресадување Есента е навистина добро време за пресадување затоа што почвата има доволно влага благодарение на редовните врнежи …

Повеќе »

Растенијата не чуваат од зарази

Денес изобилството од зеленило, рапределено во целиот дом, е сигурен знак дека во него живеат ултрасовременни луѓе кои се грижат за своето здравје. Предностите на нативната аромотерапија се мекост на влијанието, можност за долготрајно користење, а што е најважно ризикот од предозирање и развој на несакани ефекти е многу помал …

Повеќе »

Со пире од овошје и зеленчук до одлична фигура

Пире од овошје и зеленчук значително помага за симнување на килограми, открија нутриционисти од Универзитетот во Пенсилванија, САД. Во истражувањето на американските научници учествувале 20 мажи и 30 жени, кои негуваат посебен режим на исхрана, пишува агенција БГНЕС. Еднаш неделно во текот на еден месец Тие се хранат со салата …

Повеќе »

Рана најава за промена на времето: Какво време не очекува?!

Денес дел од нашата територија ќе се наоѓа под дејство на ЦИКЛОНСКА активност, што ќе услови повремени врнежи од дожд, кои локално би биле и поинтензивни. Се очекува да наврне локално од околу 30 л/м2 воден талог. Најмногу врнежи сепак се предвидени за јужните, југоисточните и локално југозападните делови на …

Повеќе »

Гардена совет: Зимзелените растенија успеваат и дома во зима ако условите се следни

Зимзелените растенија 🌱🍋 успеваат и дома во зима, со помалку светлина, ако условите се следни:✔️ На пониска собна температура, на растението му е потребно помалку светлина.✔️ Преку зимата, просторијата треба да биде светла и незагреана.🛑 Високата температура во просторијата и сувиот воздух му штетат на растението.🛑 Температурата во просторијата не смее да се симне под нула. …

Повеќе »

Еве зошто жалфијата е една од најлековитите билки во светот

Жалфијата е род на растенија во фамилијата усноцветни. Името жалфија генерално се однесува на обичната жалфија (Salvia officinalis), но може да се користи и за секој член на овој род. Родот Salvia вклучува близу 700 до 900 видови на грмушки, тревести повеќегодишни растенија и едногодишни растенија со речиси светско распространување. …

Повеќе »

Листот од ова собно растение лекува хемороиди

Исцедете сок од свеж лист од фикус и ставајте преку ноќ облози на болните хемороиди. Фикусот тонизира, го отстранува воспалението и ја намалува болката. Пред да започнете со користење на народните лекови, консултирајте се со вашиот матичен лекар!

Повеќе »

ЌЕЛАВОСТА СЕГА Е ИЗЛЕЧИВА! Стар кинески лек става крај на ќелавоста

Неодамна, научниот свет беше сериозно шокиран од неочекуваните вести после децении темелни истражувања – ЌЕЛАВОСТА СЕГА Е ИЗЛЕЧИВА! Доктор A. Chan е кинески научник, родена во Америка која дипломирала на отсекот за Дерматологија при Школата за Медицина на Универзитетот Стенфорд. По нејзиното почесно дипломирање, Dr. Chan поминува повеќе од 20 …

Повеќе »