06.07.2022
Почетна / Совети (страна 38)

Совети

Не само што е нов, туку е и гарантирано најдобар на светот – Новиот Husqvarna X-Cut ланец

Новиот Husqvarna X-Cut ланец, пристигна и кај нас. Произведен во новата фабрика на Husqvarna во Шведскиот град Јеншепинг, по најдобрите стандарди за квалитет, со уникатни производствени методи, ќе ви овозможи, побрза, помазна и подолготрајна работа. Острина што трае Синџирот X-Cut® има извонредна острина и трае подолго време. Мало истегнување Синџирот …

Повеќе »

Руски народен лек лекува многу болести

Земете 300 г свежо алое (Алое arborescens), коe е помладo од 1 година или постарo од 5 години. 5 дена пред да го користите не го напојувајте растението. Вас ви е потребно местото од алое. Потоа додадете 250 гр цикорија 400 г пролетен мед со саќе, 700 г вистинско црвено …

Повеќе »

Агро-иновации: Роботско косење лозови насади

Спроведувањето на автономен систем за косење за роботи и прецизно косење во лозовите насади е еден од иновативните експерименти на пилот проектот „SmartAgriHubs“ (FIE). Најчесто, лозовите насади се наоѓаат близу еден до друг, а областа помеѓу насадите мора да се чува чиста за да им се обезбеди доволно вода и …

Повеќе »

„Паметна” и „Хидропонична градина” – претставени проектите на кумановски ученици поддржани од ФИТР

Учениците од основното училиште „Крсте Мисирков” од Куманово оддржаа презентација на проектите „Хидропонична градина” и „Паметна градина” кои се поддржани од Фонд за иновации и технолошки развој во рамките на програмите за млади – „Предизвик за млади истражувачи 1″ и АПШИФТ, која се имплементира во соработка со УНИЦЕФ и СИД Хаб. Проектот „Хидропонична …

Повеќе »

Одберете ги најмоќните пили: Погледнете дел од понудата на Хускварна

Кога треба да одберете ефикасна и стабилна паркова, шумарска и градинарска механизација, не постои подобар избор од производите на Husqvarna. Уникатната комбинација на високи перформанси, употребливост и безбедност ви овозможува секогаш ефикасно, удобно и ефективно да ја завршите работата. Хускварна производите можете да ги купите и преку Онлаин продавницата, како …

Повеќе »

Што можеби не знаевте за рубинот

Рубинот е розова до розовоцрвен скапоцен камен вид на минералот корунд (алуминиум оксид), чие боење се должи пред се на нечистотиите од хромот. Неговото име потекнува од ruber или rubrum – латинскиот збор за “црвен”. Во древна Русија, Рубинот бил нарекуван јахонти. Боите на рубинот се движат од длабоко розово …

Повеќе »

Кои кристали најчесто се употребуваат?

Кристалите и нивните својства и уптребливост им биле познати уште на старите цивилизации. Па така во една од теориите за пропаѓањето на Атлантида се врзува со злоупотребата на моќта на кристалите. Кристалите и полудрагите камења биле употребувани како накит, за исцелување, и во магиски цели. некои кристали се користат и …

Повеќе »

Совети од ГАРДЕНА за градинарство во октомври

 Секогаш се случува нешто во градината! И овој пат од ГАРДЕНА се погрижија да дознаете што треба да правите во есенскиот месец октомври. Покривање на зеленчук: Ако сакате да продолжите со бербата на лиснат зеленчук, како што се кинеска зелка, краставички и зелена салата, покријте ги со заштитно зеленчуково руно …

Повеќе »

„Треба да знаеш да пресечеш“ – Новата кампања на Husqvarna

Во животот се соочуваш со милион избори, милион компромиси, милион работи каде само… Треба да знаеш да пресечеш, е мотото на новата кампања на брендот Husqvarna. Од компанијата Синпекс која е генерален застапник за Македонија нудат можност да се искористи приликата оваа сезона, со која ќе добиете најмалку 10% попуст …

Повеќе »

Вработените од Kromberg&Schubert можат да купуваат во СИНПЕКС по специјални цени

Eкипата на Синпекс ДОО ја посети најголемата битолска фабрика Kromberg&Schubert Automotive Cable Harness Factory Plant, Bitola каде ги презентираа поволностите и олеснувањата наменети специјално за нивните вработени, за купување нивни производи. Имено, вработените од Kromberg&Schubert Automotive Cable Harness Factory Plant, Bitola, од сега можат да купуваат во СИНПЕКС на одложено плаќање до 48 …

Повеќе »