23.05.2022
Почетна / Совети (страна 36)

Совети

Неколку GARDENA совети за вистинска божиќна атмосфера во вашата дневна соба во врска со божиќната елка

Поголемиот дел од европските новогодишни елки се одгледуваат во Данска. Од крајот на октомври наваму, веќе можете да најдете целосно натоварени товарни возила на својот пат кон пазарот на југ. До моментот кога боровите или смреките стигнуваат до вашата дневна соба, тие веќе поминале долг пат. Ова значи дека грижата …

Повеќе »

Што ќе добиете ако потопите 40 смокви во маслиново масло?

Смоквите се многу корисни, како свежи, така и суви. Но има одличен рецепт со суви смокви, кој буквално ќе го прероди вашето тело! – Помага за регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт; – Високата содржина на растителни влакна во смоквите, помага за слабеење и прочистување на телото од токсини; – …

Повеќе »

Ова растение треба да го има дома секоја немажена девојка

Дома сите имаме цвеќиња и билки, но меѓу нив постојат такви кои кријат тајна за здравје и среќа. Една од овие приказни за растенија кои ги имаме, но не знаеме колку се важни е токму Spatifilum, за кое се верува дека носи среќа на припадничките на понежниот пол. Може да …

Повеќе »

Чудесниот хлорофил ве одржува млади и здрави

Една чаша од овој пијалак може изгледа како обична зелена вода, но токму водата со хлорофил е новиот чудотворен пијалак, кој според научниците има низа предности за здравјето. Хлорофилот е темнозелен пигмент кој се наоѓа во растенијата и алгите и им ја дава препознатливата зелена боја. Тој исто така е …

Повеќе »

Нема повеќе хаос: Совети од Гардена како да ја организирате вашата градинарска куќарка

Вашата градинарска куќарка може да биде неопходна кога станува збор за заштита на алатите и опремата. Сепак, многу луѓе им приоѓаат на нивните куќарки со чувство на страв, знаејќи го хаосот со кој ќе се соочат кога ќе ја отворат вратата. Од ГАРДЕНА овој пат ни даваат неколку одлични совети …

Повеќе »

Со шоља кафе стигнете сами до временска прогноза

Временската прогноза за наредните 12 часа може да ја дознаете и според методите на старите светски патници и авантуристи. За сето тоа потребна ви е само една шоља кафе. За сите оние кои сакаат да пијат кафе, пристигнуваат интересни новости од „Backpacker“ магазинот, кои ова уживање ќе го направат уште …

Повеќе »

Корисните својства на маслото што прави чуда на кожата

Јојоба е најчестото растение кое во форма на масло се користи со милениуми. Пример се Египќаните, во чии пирамиди се пронајдени примероци од масло од Јојоба со целосно зачувани квалитети. Маслото од јојоба е корисно за сува, лабава или воспалена кожа бидејќи има антиинфламаторно дејство. Богато е со витамин Е …

Повеќе »

Месечевиот камен – светиот камен што се подарува на идните невести

Тој има бела, сива или кремаста обоеност, а основните карактеристики му се емоционално исцелување, древна моќ, женски аспект. Се работи за „Месечевиот камен“. Kако моќен камен е познат и ценет уште пред 2 000 години. За Индијците претставува свет камен која ја симболизира љубовта и традиционално им се подарува на идните …

Повеќе »

Гардена совети за градинарство во декември

Секогаш има нешто да се направи во градината. Прочитајте подолу што според ГАРДЕНА треба да направите во декември: Отстранете ги алгите од површините: Благите зимски денови се одлични за чистење на зелените алги и мовта од патеките, камењата и дрвените површини со помош на средство за чистење со пареа. Тоа …

Повеќе »

Гардена совети: Листа за проверка за градинарска работа во есен

Есента е веќе присутна и вечерните часови постепено влегуваат и стануваат постудени. Зимата брзо се приближува. Што може да очекуваат сопствениците на градини во есен? Се подготвуваат за зима секако! Садење и пресадување Есента е навистина добро време за пресадување затоа што почвата има доволно влага благодарение на редовните врнежи …

Повеќе »