06.07.2022
Почетна / Совети (страна 35)

Совети

Навремена и правилна сеидба

На семето на гравот му е потребно влага, топлина и воздух. Се сее во одредено време. Семињата на секое растение имаат посебни барања кои е добро да се почитуваат. Грешките на сеидбата можат да бидат од следните видови: 1. Сеидба во лошо припремено тло 2. Премногу длабока или премногу плитка …

Повеќе »

Откупот на тутунот се одвива непречено, досега се откупени над 19 милиони килограми тутун по просечна цена од 222,5 денари за килограм

Откупот на тутунот се одвива непречено на сите откупни пунктови во земјава. Досега според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство се откупени над 19 милиони килограми тутун по просечна цена од 222,5 денари за килограм, што е досега највисока просечна цена. Вредноста на откупениот тутун е над 4,2 милијарди денари …

Повеќе »

Цикас (Cycas revoluta)

Цикасoт е едно од најубавите и најскапи растенија за големи садови и расте многу бавно. Потекнува од Југоисточна Азија и Јапонија. Иако често е ставано во групата на палмите, нема никаква врска со нив – тој е во семејство Цикасови. Цикасот постоел милиони години пред цветните растенија. Како и иглолисните …

Повеќе »

ГАРДЕНА совети: Направете вашите растенија да цветаат и да растат со работните задачи во јануари

Средината на зимата нема многу работа во градинарството. Но, ако сакате градинарство во овој период од годината, има мала работа што може да се направи сега – садење семе, советуваат од ГАРДЕНА. Некои сорти на зеленчук, како зелка, карфиол и зелена салата, можат да бидат засадени под стакло во јануари. …

Повеќе »

Жаботикаба е овошје познато како Бразилско грозје што расте на дрво

Жаботикабата (Myrciaria cauliflora) е овошје познато како Бразилско грозје што расте на дрво. Припаѓа на семејството Миртови, а името го добило по бразилскиот град Жаботикаба. Ова растение е едно од најценетите овошни дрва кое го има во Југоисточните делови на Бразил, Боливија, Парагвај и Северна Аргентина. Ова вечнозелено дрво расте до …

Повеќе »

Забниот камен веднаш ќе падне: Чувајте ја оваа смеса во устата 60 секунди

Можете да земете кокосово масло, да го задржите 60 секунди во устата и потоа да го плукнете и да исплакнете. Втората опција за каменецот од забите да исчезне, е да измешате неколку капки масло од нане и лимон и исто така и ова да го држите 60 секунди. Каменецот исто …

Повеќе »

Каква секира да одберете ?

Секирата потекнува од древни култури низ целиот свет. Таа претставува едноставен механизам со кого што може да се споредува и проследува модернизацијата на човештвото низ вековите, најпрво каменото доба па бронзеното доба и потоа железното доба. Главните употреби на секирата денес се обработување на дрво. При нејзино користење многу е …

Повеќе »

10 идеи како да си го позелените сопствениот живот

Да  живеете зелено и не е толку тешко –  може да почнете веднаш, без поголем напор и финансиски трошоци. Еколошки одговорно однесување бара одреден напор бидејќи не е лесно да ги промените навиките и да се присилите  на нешто ново. Ако сакате да го позелените сопствениот живот, тоа можете да …

Повеќе »

Неколку GARDENA совети за вистинска божиќна атмосфера во вашата дневна соба во врска со божиќната елка

Поголемиот дел од европските новогодишни елки се одгледуваат во Данска. Од крајот на октомври наваму, веќе можете да најдете целосно натоварени товарни возила на својот пат кон пазарот на југ. До моментот кога боровите или смреките стигнуваат до вашата дневна соба, тие веќе поминале долг пат. Ова значи дека грижата …

Повеќе »

Што ќе добиете ако потопите 40 смокви во маслиново масло?

Смоквите се многу корисни, како свежи, така и суви. Но има одличен рецепт со суви смокви, кој буквално ќе го прероди вашето тело! – Помага за регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт; – Високата содржина на растителни влакна во смоквите, помага за слабеење и прочистување на телото од токсини; – …

Повеќе »