Почетна / Совети (страна 30)

Совети

Знаете ли зошто носиме хризантеми на вечните почивалишта на нашите сакани?!

Хризантемите се симбол на минливоста на животот, заминувањето на другиот свет и жалењето. Затоа се неизоставен дел од аранжманите што ги ставаме на последните почивалишта на нашите сакани. Хризантемата (Chrysanthemum) е вид цвеќе со триесеттина подвидови повеќегодишни растенија од семејството на композити (гладиоли). Со оглед на тоа што на нашето …

Повеќе »

Собранието ги усвои измените на Законот за вино, се олеснуваат условите за производство на вино во малите семејни винарии

Собранието на Република Северна Македонија попладнево го усвои Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за вино. Со новите законски измени кои се правени во соработка со Здружението на мали винарии, Здружението на винарски визби и лабораториите кои прават анализи за грозје и вино, се овозможуваат низа поволности со …

Повеќе »

Ноември во градината

Месец ноември претставува период во годината кога треба да ја подготвите градината за зимскиот период кој не очекува. Еве накратко неколку совети за кои треба да се погрижите: Откако хризантемите „есенските убавици“ престанат да цветаат, потребно е да се одрежат колку може пониско и да се исфрлат лисјата со прецветаните …

Повеќе »

Дрвото на животот и лековитите својства на неговите лисја

Дрво на животот – тоа е едно собно растение што многумина го одгледуваат дома, но не знаете за исцелителната моќ на неговите лисја. Дрвото на животот не само што го краси вашиот дом, но може и да ве излечи од вообичаени болести, бидејќи тоа поседува моќни антимикробни, противовирусни и антибактериски …

Повеќе »

Користење на јаболката и другите сезони

Јаболкото по потекло е од Азија и постојат околу 7.500 познати сорти во светот. Годишно во свето се произведуваат околу 55 милиони тони. Во дилема за повеќето градинари не е како да растат јаболка, туку како да ги чуваат. На јаболката е потребно сонце во лето и со само малку …

Повеќе »

Кога бенџаминот ги губи лисјата?

Бенџаминот периодично ги фрла поголемиот дел од своите лисја: или со премногу полевање или поради воздушни струи. Тој е премногу каприциозен. Пониските лисја почесто паѓаат поради преголема влажност. Но, фактот дека почвата не мора да се исуши е поврзано со потеклото на овој вид, кој потекнува од семејството на Фикуси. …

Повеќе »

Не само што е нов, туку е и гарантирано најдобар на светот – Новиот Husqvarna X-Cut ланец

Новиот Husqvarna X-Cut ланец, пристигна и кај нас. Произведен во новата фабрика на Husqvarna во Шведскиот град Јеншепинг, по најдобрите стандарди за квалитет, со уникатни производствени методи, ќе ви овозможи, побрза, помазна и подолготрајна работа. Острина што трае Синџирот X-Cut® има извонредна острина и трае подолго време. Мало истегнување Синџирот …

Повеќе »

Руски народен лек лекува многу болести

Земете 300 г свежо алое (Алое arborescens), коe е помладo од 1 година или постарo од 5 години. 5 дена пред да го користите не го напојувајте растението. Вас ви е потребно местото од алое. Потоа додадете 250 гр цикорија 400 г пролетен мед со саќе, 700 г вистинско црвено …

Повеќе »

Агро-иновации: Роботско косење лозови насади

Спроведувањето на автономен систем за косење за роботи и прецизно косење во лозовите насади е еден од иновативните експерименти на пилот проектот „SmartAgriHubs“ (FIE). Најчесто, лозовите насади се наоѓаат близу еден до друг, а областа помеѓу насадите мора да се чува чиста за да им се обезбеди доволно вода и …

Повеќе »

„Паметна” и „Хидропонична градина” – претставени проектите на кумановски ученици поддржани од ФИТР

Учениците од основното училиште „Крсте Мисирков” од Куманово оддржаа презентација на проектите „Хидропонична градина” и „Паметна градина” кои се поддржани од Фонд за иновации и технолошки развој во рамките на програмите за млади – „Предизвик за млади истражувачи 1″ и АПШИФТ, која се имплементира во соработка со УНИЦЕФ и СИД Хаб. Проектот „Хидропонична …

Повеќе »