Почетна / Совети (страна 20)

Совети

Најубавиот цвет и лист што ќе го одберете, открива што во љубовта ве очекува до крајот на годината

Најубавиот цвет и лист што ќе го одберете, открива што во љубовта ве очекува до крајот на годината Цвеќе 1Изборот на овој цвет како најубав носи прекрасни моменти на љубов во вашиот живот. Вие и вашиот партнер или иден партнер ќе имате многу убави спомени во овој период. До крајот …

Повеќе »

Дали е овој човек во куќата или надвор од куќата? Вашиот одговор открива нешто важно за вас!

Начинот на кој ја согледувате личноста на илустрацијата открива нешто скриено за вашите мисли и карактер. Како го гледате човекот на сликата, тој е надвор или внатре во куќата? Мажот е внатре во куќата Вие сте совршено нормално човечко суштество кое избегнува конфликт кога и да може. Се обидувате да …

Повеќе »

Додека неговите врсници си играат на мобилен, 13 годишник изгради сопствен дом за само 1.500 американски долари

Тој има само 13 години и успеа да изгради сопствен дом за само 1.500 американски долари. Се работи за младото момче Лук Тил. Да се ​​купи сопствен дом не е лесен подвиг, ниту пак да се изгради. Сепак, тоа е токму она што го направи 13 годишниот Лук Тил – …

Повеќе »

Штитоносните вошки на дрвја и како да се справиме со овој проблем

Кога црвеникавите дамки се видливи на гранките на дрвјата, тоа се веројатно штитоносните вошки. Ги напаѓа повеќето овошни видови – јаболко, круша, дуња, праска, слива, цреша, ретко кајсија, орев, бадем, лоза и многу повеќе. Вошките се наоѓаат на гранките и дрвјата, како и на плодовите. Се препознаваат по ларвите и …

Повеќе »

Глобален извештај за кризи со храната ги открива размерите на кризите со храна во време кога КОВИД-19 предизвикува нови ризици за ранливите земји

Денеска, меѓународна алијанса на Обединетите нации, владини и невладини агенции кои работат на решавање на основните причини за екстремна глад, објавија ново издание на нивниот годишен Глобален извештај за кризи со храната. Извештајот на Глобалната мрежа против кризи со храната, заедно со клучните наоди, изјави од партнерите и мултимедијалните материјали …

Повеќе »

Кога настинките и вирусите се чести “гости: Како успешно да се изборите против кашлицата?

Зимата е во полн замав и настинките и вирусите ни се чести “гости”. Кашлицата е природен заштитен рефлекс, со кој се отстрануваат вируси, бактерии, честички од нечистиот воздух, непотребен секрет. Затоа лесната кашлица, која не го нарушува сонот на детето, не треба да се потиснува. Ако земете лекови за потиснување …

Повеќе »

Денеска од 16 до 23 часот тутунопроизводителите можат да ги подигнат субвенциите од банкомат, од утре подигнувањето готовина од банки ќе се врши по азбучен ред

Денеска од 16 до 23 часот тутунопроизводителите можат да ги подигнат субвенциите од банкомат под контролиран режим и списоци од Министерството за внатрешни работи. Максималниот износ на средства којшто ќе може да се подигне преку банкомат во текот на 24 часа е еднаков на дневниот лимит за подигнување готовина од …

Повеќе »

Овој камен го користат за заштитна амајлија и за поголема среќа

Бојата на тиркизот зависи од количината на други минерали во неговиот состав, па кога содржи повеќе бакар, сината боја му е поизразена. Зелената боја e резултат на присуство на железо и на двовалентен хром. Тиркизот е полускапоцен камен со специфична сјајна, синозелена (т.н. тиркизна) боја, омилена во сите епохи, па …

Повеќе »

Министерот за земјоделство најави мерки за ублажување на последиците од пандемијата врз земјоделството и руралниот развој

Вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски одржа прес-конференција на којашто соопшти дека Владата на Република Северна Македонија ќе ги овозможи сите потребни услови за одржливо земјоделско производство, пласман и ќе одговори на барањата на земјоделците. Министерот Димковски посочи дека производството на храна мора да продолжи да се …

Повеќе »

Пиперките го подобруваат имунитетот и успешно слабеат

Нутриционистите редовно говорат околу внесувањето на овоштијата и зеленчукот. Една голема препорака од нив е пиперката. Тој содржи голема количина на вода, дури 90%, и многу мала калориска вредност. Има само 20 калории во 100 гр пиперки. Богата е со витамин Ц, па според количината на овој витамин која ја …

Повеќе »