Почетна / Совети (страна 2)

Совети

Како може тутунарите да се преориентираат кон одгледување на стевија?

После 2020 година, производителите на тутун може да останат без доволно финансиска поддршка во рамките на новата Заедничка земјоделска политика и одгледувањето на земјоделски култури можеби нема да биде доволно профитабилно за нив. Потоа, земјоделците ќе треба да се рефокусираат и да размислат за користењето на сега распределениот простор за …

Повеќе »

Зимата и снегот се пред нас: Со универзалната лопата на ГАРДЕНА до чисти патеки и скалила

Сите сонуваме за бела зима која ги осветлува мрачните денови и ноќи, но сакаме и да се чувствуваме безбедно. Затоа, не дозволувајте мазните и лизгави патеки и скалила да ви го уништат вашето расположение. Палетата на производи од зимските алатки ГАРДЕНА е исклучително корисна кога се работи за надворешната средина …

Повеќе »

Како еден човек ги надживеа сите лекари што му предвидоа 6 месеци живот

Чудесната историја на еден човечки живот е само уште еден доказ дека болните пациенти никогаш не треба да губат надеж и да продолжат да се борат. Кога во 1976 година лекарите му дијагностицирале рак на белите дробови, Стаматис Мораитис не се помирил со фактот дека наскоро ќе умре. Тогаш, девет …

Повеќе »

Навремена и правилна сеидба

На семето на гравот му е потребно влага, топлина и воздух. Се сее во одредено време. Семињата на секое растение имаат посебни барања кои е добро да се почитуваат. Грешките на сеидбата можат да бидат од следните видови: 1. Сеидба во лошо припремено тло 2. Премногу длабока или премногу плитка …

Повеќе »

Откупот на тутунот се одвива непречено, досега се откупени над 19 милиони килограми тутун по просечна цена од 222,5 денари за килограм

Откупот на тутунот се одвива непречено на сите откупни пунктови во земјава. Досега според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство се откупени над 19 милиони килограми тутун по просечна цена од 222,5 денари за килограм, што е досега највисока просечна цена. Вредноста на откупениот тутун е над 4,2 милијарди денари …

Повеќе »

Совети пред да се одлучите за прв пат да почнете со зеленчукова градина

Автор: Тодор Лонго Подготовка на почва Секој кој има мало парче земја , дури и во урбан контекст, може да започне со планирање на изградба на своја органска градина Но, како да се направи зеленчукова градина? Како работи подготовката на почвата? Кои се првите чекори што треба да се преземат …

Повеќе »

Дали електричните трактори се на пат кон менување на дизелите?

Електричните мотори не се нешто ново, но тие треба да се докажат кога станува збор за тешката земјоделска работа. Во последниве години, производителите на автомобили прават сè повеќе студии од областа на технологијата на електричен погон, со што се предупредува постепено исчезнување на дизел и бензинските мотори. Оваа револуција се …

Повеќе »

Цикас (Cycas revoluta)

Цикасoт е едно од најубавите и најскапи растенија за големи садови и расте многу бавно. Потекнува од Југоисточна Азија и Јапонија. Иако често е ставано во групата на палмите, нема никаква врска со нив – тој е во семејство Цикасови. Цикасот постоел милиони години пред цветните растенија. Како и иглолисните …

Повеќе »

ГАРДЕНА совети: Направете вашите растенија да цветаат и да растат со работните задачи во јануари

Средината на зимата нема многу работа во градинарството. Но, ако сакате градинарство во овој период од годината, има мала работа што може да се направи сега – садење семе, советуваат од ГАРДЕНА. Некои сорти на зеленчук, како зелка, карфиол и зелена салата, можат да бидат засадени под стакло во јануари. …

Повеќе »

Засадувањето дрвја во квадратни дупки ги прави посилни и побрзи

Садење во тркалезни дупкиОбично, кога луѓето садат дрвја, прават тркалезна дупка, го ставаат дрвото внатре, а потоа ја полнат дупката со многу богат компост и ѓубриво. Сепак, постојат неколку причини зошто садењето на дрвото во тркалезна дупка е страшно за корените на дрвото и процесот на раст, пишува Интелигент ливинг. …

Повеќе »