Почетна / Градина / Животни (страна 35)

Животни

Пријавувањето субвенции за млеко трае до 15 ти јуни

До 15-ти јуни трае пријавувањето за добивање субвенции за сточарите кои го предале млекото во млекарниците од јануари до април 2017-та година. За еден литар кравјо, овчо и козјо млеко, финансиската поддршка изнесува по 3,5 денари. Сточарите имаат уште неколку денови за поднесување на барањата за исплата на субвенциите за …

Повеќе »

Погледнете ја првата фотографија снимена на младенче од рис во Македонија

За првпат по 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво успеа да направи фотографија на младо од рис. Оваа вест доаѓа откако во февруари истражувачкиот тим на Програмата за закрепнување на балканскиот рис успеа да постави ГПС околувратник на првата женка рис досега, пишува Макфакс. Како …

Повеќе »

Агенцијата за храна и ветеринарство обезбеди грант вреден 192.500 евра

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски потпиша нов договор со Европската комисија за рефундирање на средства за набавка на вакцини против болеста Јазлеста кожа. Станува збор за договор за грант вреден 192.500 евра, кој деновиве ќе биде потврден и од страна на Европската комисија, по што, врз …

Повеќе »

Приказна со среќен крај: Срничето Петре е македонскиот Бамби

Малото срниче Петре ја имаше тажната судбина да остане без мајка, но за среќа нашиот Војо Иванов го вдоми и му ја пружа целата љубов и нега на овој свет. Приказната за малото срниче и Војо деновиве ги освои срцата на сите Македонци. Пред неколку дена, ловџии ја убиле мајката …

Повеќе »

Овој убавец целосно ја заслужи славата како најубавиот коњ на светот

Тој е од прекрасната раса фризиски коњи и целосно ја заслужи славата како најубавиот пастув на светот. Видеото со Фридрих Велики не престанува да го обиколува интернетот и да предизвикува восхит кај милиони луѓе низ светот .За него имаат отворено и фејсбук страна со десетици илјади фанови, кои се зголемуваат …

Повеќе »

АГЕНЦИЈАТА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО СТАНА ЧЛЕН НА ИЗВРШНИОТ КОМИТЕТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗА КОНТРОЛА НА БОЛЕСТА ЛИГАВКА И ШАП

Eвропската комисија за контрола на болеста Лигавка и шап (EuFMD) – една од најстарите комисии на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации – ФАО, на 42- та седница на Генералното собрание коja се одржа од 20 до 21 април годинава, по 11 годишно членство на Република Македонија во …

Повеќе »

Македонските биолози го пронајдоа слепото ѕверче во пештерата Балтин – Leptinus testaceus

На 18.2.2017 при посета на пештера Балтин која се наоѓа во близина на селото Зашле, од истражувачкото друштво на студенти биолози пронајдоа еден мал тврдокрилец кој потоа беше анализиран во една од лабораториите на Природно математичкиот факултет во Скопје. Овој вид е широко распространет во Европа, а неодамна е објавен …

Повеќе »

Пропаѓа македонското сточарство

Пред колапс е македонското сточарство. Фармерите се доведени на работ на егзистенција бидејќи откупната цена на стоката е смешна, а субвенции нема. Спасе Тодоровски од велешкото село Војница одгледува стадо со 500 овци. Вели дека четири години не земал субвенции од државата, пишува 24вести. „Четиринаесетта, петнаесетта, шестнаесетта неисплатена, дури седумнаесетта …

Повеќе »

Разгледана моменталната состојба на зголемено расфрлање на отрови во урбани средини

Вчера беше одржан состанок помеѓу претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство, Државниот инспекторат за земјоделство и Здружението за заштита на животните Анима Мунди, во координација на Советникот на Претседателот на Владата на РМ, Д-р. Александар Митов. На состанокот беше разгледана моменталната состојба на зголемено расфрлање на отрови во урбани …

Повеќе »