16.05.2022
Почетна / Градина / Животни (страна 12)

Животни

Со часови го прегрнувала својот коњ кој тонел во живата кал, но потоа дошол стар фармер … (ВИДЕО)

Никол Грахам и нејзината ќерка сакале да поминат тивок ден со своите коњи, но лесниот галоп на блиската плажа се претворил во нешто што можело да има трагични последици. Мајката и ќерката не забележале дека се приближуваат кон делот од брегот каде има жива кал. Нивните коњи се заглавиле во …

Повеќе »

Потресна фотографија: Мајката мајмун плаче над своето младенче, но после неколку секунди се случува нешто неверојатно

На социјалните мрежи кружи фотографија која се гледа како женка мајмун го држи телото на своето онесвестено младенче. Таа започнала и да испушта крици поради страдање за своето дете. Сликата ја фотографирал Авинаѓ Лодхи од Индија, и ја пренел на Дејли Меил. Само неколку минути откако направена фотографијата во Мадхиа …

Повеќе »

Симпатично слонче фатено како јаде шеќерна трска, и се обидува да се скрие зад тесен столб

Околу 2.000 слонови живеат во дивината во Тајланд, а еден од нив се најде на насловните страници оваа недела. Бебе слонче е фатено со камера во Чианг Маи, северен Тајланд. Слончето јадело од шеќерната трска во полето на еден земјоделец кога му пришле локалните жители. За да не го фатат, …

Повеќе »

Габи претвораат мравки во „Зомби“

Имено научниците дојдоа до сознание дека стеблата на новооткриената габа растат врз главата на мравките во дождовните шуми на Бразил и притоа тие се претвораат во вистински зомби. Габата започнува со инфицирање на мравката, за подоцна да и се развие главата, се додека не ги исполни корените на нејзиниот мозок. …

Повеќе »

Пет раси на кучиња за ладна клима

Кои се 5 раси на кучиња за ладна клима Сибирскитe хаски Ова е една од најпопуларните раси што се чувствува одлично во студот. Со боја на очите кои се движат од кристално сина до кафеава, па дури и разнобоена, хаските се елегантни и силни кучиња. 2. Бернско планинско куче Бернес …

Повеќе »

Маторицата Шарена тежи околу 500 килограми и опраси 28 прасиња

Во шталата на Драган Мосиќ од селото Пружатовац близу Аранѓеловац, живее вистинската маторица која соборува рекорди. Ова маторица го носи името Шарена и тежи над 500 килограми, но покрај феноменалната тежина носи и уште еден епитет на шампион. Таа е можеби и маторицата со најмногу опрасени младенчиња, таа на свет …

Повеќе »

Секоја вечер, 25 години овој човек излегува надвор, a кога ќе ја дознаете вистината зошто …

Џејмс живее на источниот брег на Канада, во провинцијата Нова Шкотска, и веќе 25 години, тој посветува дел од својот живот да се грижи за ракуните што живеат во неговата локална шума. Џејмс има канал на Јутјуб каде споделува делови и мали парчиња од неговиот секојдневен живот, грижејќи се за …

Повеќе »

Колку време ви е потребно да ја најдете мачката меѓу овие човечки глави?

Платформата Book An Eye Test од Велика Британија, која се занимава со поврзување клиенти со оптичари, измачи стотици луѓе со цртеж на кој се гледаат човечки глави, меѓу кои се крие мачка. Тие велат дека просечното време потребно за да се забележи маче е околу 36 секунди, а најбрзиот пронаоѓач …

Повеќе »