16.05.2022
Почетна / Градина / Вести (страна 8)

Вести

Постојат начини на борба против стресот – Растителна или хортикултурна терапија

Веќе стана невозможно да се избегне стресот во секојдневниот живот, па нема друго освен постојано да се соочуваме со него. Ако не можеме да го совладаме, барем да го ублажуваме, пишува паноптикум. Всушност, нужно е да водиме постојана битка, да го третираме како наш најголем непријател. Постојат многу начини на …

Повеќе »

Зошто треба да јадеме спанаќ?!

Спанаќот (Spinacia) е род на растенија растенија од семејството на ротквица „Amaranthaceae“. Како лист зеленчук се одгледува „Spinacia oleracea“. Листовите се богати со протеини, железо и калциумови соли и витамин A, B1, B2, C (аскорбинска киселина) и PP. Спанаќот е едногодишен лисест зеленчук. Тој е познат како „крал на зеленчукот …

Повеќе »

Забите ви се пожолтени? Погледнете како да ги обелите за помалку од 2 минути

Мора да сте слушнале за придобивките од кокосовото масло, кое навистина можеме да го наречеме чудо во грижата за една личност, и целосно за целокупното здравје. Но, знаете ли дека може и да ги избелите забите со тоа? Кокосовото масло ќе ви помогне да ги избелите забите за помалку од …

Повеќе »

Пакомак ги објави добитниците на награди од конкурсот „Trash for Art“ 2022

Пакомак го затвори овогодинешното издание на конкурсот „Trash for Art“ со прогласување на победниците во секоја од четиритите компетитивни категории. Оваа година, Пакомак заедно со партнерите Пивара Скопје и БиМилк, обезбедија вредни парични награди за трите најдобропласирани дела во секоја од категориите. Како и секоја година, конкурсот „Trash for Art“ …

Повеќе »

Проверени рецепти за тие што имаат срцеви проблеми

Срцевата невроза претставува состојба во која не се откриваат физички оштетувања на срцето, а постојат поплаки од страна на пациентот. Причина за срцева невроза се сите фактори кои ја предизвикуваат и нормалната невроза. Најголема фреквенција на случаи на оваа болест се забележува за време на пубертетот, климакс, бременоста, кај болести …

Повеќе »

Кога е време за обновување на тревникот

За обновување на тревникот се одлучуваме кога ќе стане премногу напуштен, нерамномерен или ако се појават празнини на одредени места. За да ги пополниме овие празнини кои се настанати во сезоните на растот и да постигнеме добар приземен слој по тревникот посипуваме смеса Хумус, ситен песок и земја. Поголемите празнини …

Повеќе »

Трик со кој никогаш нема да фрлате банани

Секој од нас ги сака свежите банани пред да се појават првите кафени дамки. Потоа или ги ставаме во блендер, или ги фрламе во ѓубре. Откако ќе го видиме овој трик, сигурно ќе го користите и понатаму! Се што ти е потребно, се банани со кафени дамки и фен.

Повеќе »

Пролетни медени денови во Рамстор Мол 21.03-23.03

Да ја дочекаме пролетта со мед! Во периодот од 21 март до 23 март, во Рамстор Мол ве очекуваат Пролетни медени денови.Посетителите ќе имаат можност да ги вкусат и набават многубројните производи од мед направени од вредните раце на македонските пчелари. Свое учество на Пролетните медени денови ќе заземат медарите …

Повеќе »

На светскиот ден на рециклирање Пакомак не потсетува за важноста од селектирање отпад и негово рециклирање

Амбалажниот отпад кој не го селектираме и несвесно го фрламе најчесто завршува во дивите депонии. Таму скапува, се создаваат бактерии и штетни организми кои брзо се размножуваат, се претвораат во отрови кои навлегуваат длабоко во земјата и кои со протокот на подземните води и водата од дождовите ја загадуваат почвата, …

Повеќе »

Зошто кучињата јадат трева?

Како и сите живи суштества, така и кучињата треба да примаат комбинација од масти, јаглени хидрати, белковини, витамини, минерали и вода и урамнотежена исхрана која обезбедува доволно калории за нивните секојдневни потреби. Еден од можните одговори на ова прашање е дека кучињата имаат инстинктивна потреба да јадат трева поради содржината …

Повеќе »