06.07.2022
Почетна / Градина / Вести (страна 62)

Вести

Како ќе се движат земјоделците овој продолжен викенд

МЗШВ: Известување за правила за движење на сите земјоделци за време на Велигденските празници, во периодот додека трае забраната за движење почнувајќи од петок 17. април од 16:00 часот, до вторник 21. април до 05:00 часот Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци кои имаат потреба за …

Повеќе »

МЗШВ: Од утре се воведува забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 06:00 до 20:00 часот

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство,  по барање на ЈП „Национални шуми“, воведува  забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 06:00 до 20:00 часот. Забраната започнува да важи од 17.04.2020 (петок) година и ќе трае се до …

Повеќе »

Еден од најголемите извозници на жито во светот размислува да го забрани извозот на пченица

Украина, која е еден од најголемите извозници на жито во светот, е подготвена да го забрани извозот на пченица доколку продажбата ги надмине границите договорени со трговците, изјави заменик-министерот за земјоделство на Украина, Тарас Висоцки. Украина извезла 18 милиони тони пченица досега во 2019/20 година, оставајќи дополнителни 2 милиони тони …

Повеќе »

Еве какво време не очекува од денес

После поминувањето на фронтален систем изминатово дено-ноќе, веќе од вчера во текот на денот настапи пак стабилизација на времето и ако беше постудено и ветровито како што всушност и беше најавено во нашите метео извештаи. Над нашето подрачје расте полето на висок воздушен притисок антициклон што во следните неколку дена …

Повеќе »

Погледнете ја една од најубавите улици во Скопје: Расцветаа јапонските цреши на улицата Максим Горки (Фотографии)

Расцветаа јапонските цреши на улицата Максим Горки, кои го красат центарот на Скопје . Овој дрворед во ноември минатата година беше обновен со 18 нови јапонски цреши.  Погледнете како изгледа улицата Максим Горки во моментов:

Повеќе »

Фотограф се нашол лице в лице со магичен бел ирвас, а сликите ќе ве воодушеват

Минатиот декември фотографот Мадс Нордсвен кој живее во Осло пронајде ретко животно додека шетал со пријателите на северниот норвешки остров Сењ. Тој одел по планините, обидувајќи се да пронајде убави пејзажи за да направи фотографии, и забележал прекрасен, снежно-бел, но и многу редок ирвас.  Фотографот вели дека ирвасот во тој …

Повеќе »

СЗО ги наведе како најголем непријател на човековото здравје – Што ќе се случи со нашето тело ако јадеме 2 варени јајца дневно?!

Добриот холестерол всушност ја намалува веројатноста за појава на атеросклероза Пред неколку години, Светската здравствена организација ги наведе јајцата како најголем непријател на човековото здравје. Нивните жолчки содржеа холестерол, го намалуваа протокот на крв, и водеа кон затнување на крвните садови. И сите престанаа да јадат јајца. Сепак, тие продолжија …

Повеќе »

Во САД се роди јаре со две глави кое се храни одделно (Видео)

 Во една фарма во Висконсин, се роди јаре со две глави и се храни одделно, пренесува „Дејли стар“. Стопанката на животното Витберг беше запрепастена кога открила дека јарето има четири очи и две усти. Мајката го родила доста тешко. „Забележав дека бремената коза претрпе голема болка при породувањето на второто …

Повеќе »

Какво време не очекува денес и наредните денови

После вчерашниот фронтален систем кој всушност во моментов е застепен низ Македонија и носи бран врнежи, ветер и снег на повисоките планини, од денешниот ден пак временските прилики се враќат во нормала, односно ќе се стабилизираат. Па така почнувајќи постепено од денешниот ден (среда) над нашето подрачје ќе расте полето …

Повеќе »

УРЕДБИ СО ЗАКОНСКА СИЛА ЗА ПРИМЕНА НА ЗАКОН ЗА ПРОИЗВОДИ ЗА ЗАШТИТА НА РАСТЕНИЈАТА, БИОСТИМУЛАТОРИ ЃУБРИВА И ПОДОБРУВАЧИ НА СВОЈСТВА НА ПОЧВА ЗА ВРЕМЕ НА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

Имајќи ја предвид прогласената вонредна состојба во државата, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Владата предложи донесување на уредба со законска сила со цел овозможување нормално функционирање на државата и заштита на јавното здравје,  спречување на ширење на вирусот Корона (COVID 19) и производство да доволни количини на храна …

Повеќе »