Почетна / Градина / Вести (страна 51)

Вести

662 лица конкурираа за мерката Млад земјоделец

Заврши рокот за аплицирање за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра на млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност. Според податоците од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР), за мерката конкурирале 662 лица. Во моментов се врши евалуација на пристигнатите апликации, со цел да се утврди …

Повеќе »

Бактерии кои произведуваат енергија

Проучувајќи ги бактериите кои живеат во реката Вер во северниот дел на Англија, научниците на оваа земја откриле огромен енергетски потенцијал на бактериите под латинско име „bacillus stratosphericus“. Научниците од универзитетот Њукасл откриле дека микроскопските организми кои ги собрале во коритото Вала содржат во себе голем потенцијал на обновлива енергија, …

Повеќе »

КИНА ЈА ГРАДИ ПРВАТА „ВЕРТИКАЛНА ШУМА“, ЌЕ ПРОЧИСТУВА ДО 25 ТОНИ ЗАГАДЕНОСТ ВО ВОЗДУХОТ (ФОТО)

Во борба против големото загадување, Кина започна да ја гради првата „вертикална шума“ во Азија коа ќе призведува 60 килограми кислород на ден. Во рамките на проектот „Нанџинг Зелени кули“ ќе бидат зградени два облакодери кои ќе бидат во висина од 200 метри. Повеќе од 1.000 дрва и 2.500 билки …

Повеќе »

Претседателот на Белорусија заедно со синот береа компири на својата нива (ВИДЕО)

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко заедно со својот син Николај береа компири на својот имот во родната земја, пренесуваат тамошните медиуми. Од кабинетот на претседателот велат дека тие во текот на бербата во еден ден собрале дури 105 тона компири.

Повеќе »

Озонот ги чисти кошниците

Озонот веќе се користи наместо хлорот за добивање на здравствено безбедна вода за пиење и озонирањето на водата во базените во развиените земји е веќе практика. Најновите истражувања покажуваат дека тој може да се користи и за дезинфекција на кошниците. Со тоа кошниците би можеле да бидат не само почисти, …

Повеќе »

МЗШВ: Рокот за аплицирање за субвенции од Програмата за 2017-та е до 15-ти септември, а за мерката Млад земјоделец до 29 август

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците, дека рокот за  поднесување барања за субвенции за земјоделство од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година, кој почна на 3-ти јули годинава, трае до 15 септември 2017 година. Земјоделците можат сами да поднесат барање за директни плаќања преку Е-Барање кое е поставено на страната на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и …

Повеќе »

Бактерии кои произведуваат енергија

Проучувајќи ги бактериите кои живеат во реката Вер во северниот дел на Англија, научниците на оваа земја откриле огромен енергетски потенцијал на бактериите под латинско име „bacillus stratosphericus“. Научниците од универзитетот Њукасл откриле дека микроскопските организми кои ги собрале во коритото Вала содржат во себе голем потенцијал на обновлива енергија, …

Повеќе »

Drosera rotundifolia

Видовите од родот Drosera се инсектоворни растенија, застапени во планинскиот регион на Алпите, во северна Европа, поточно во Скандинавските земји, а кај нас се среќава на сфагнумските тресетишта на локалитетот Буковиќ, Пехчево. Растението се исхранува со инсекти. Овој карниворен начин на исхрана претставува приспособување кон живеалишта богати со органска материја, …

Повеќе »

Водите во Артикот стануваат се покисели

Водите во Артикот стануваат се покисели поради емисиите на јаглерод диоксид, покажува најновото истражување, пренесува британскиот јавен сервис (BBC). Научници од норвешкиот центар за меѓународно истражување на климата и животната средна (Center for International Climate and Environmental Researć CICERO) го следеле ширењето на хемиските промени на водите во тие области.

Повеќе »

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Николовски оствари средба со лозарите

Во пресрет на годинешниот откуп на грозје, Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска одржа состанок со производители на грозје. На состанокот лозарите ги изнесоа своите барања во однос на годинешните откупни цени на грозјето и ги посочија проблемите со кои се соочуваат. Барањата на лозарите се годинешната …

Повеќе »