Почетна / Градина / Вести (страна 5)

Вести

Зошто треба да јадеме снег

Многу важна суровина за зимата е водата, која ја примаме. Ако водата не се зема доволно во зимската сезона, тогаш целото тело страда. Затоа водата треба да се зема и без да сме жедни токму во моментот. На овој начин кожата ќе биде чиста, ќе имате подобро варење, ќе добиете …

Повеќе »

Од изметот на цибетката се прави најдоброто кафе

Цибетката е навистина чудно суштество кое не е ниту куче, ниту мачка, ниту лисица, а наликува по малку на сите нив. Цибетката исто како и кучињата сака да ја обележува својата територија со секрет, кој пак претставува важна состојка на скапите парфеми. Претставникот на ова семејство од Источна Јава, Индонезија, …

Повеќе »

Чај – Чудо: Таа во четвртокот тежела 68, а во саботата имала 63 килограми

Магдоносот е компонента која е многу корисна и треба да ја консумирате за детоксикација на вашето тело. Можете исто така да го користите ако сакате да се ослободите од вишокот килограми. Има одлични диуретични способности кои се многу добри за здравјето. Во овој пост ќе ви претставиме рецепт за магдонос …

Повеќе »

Отровот од шкорпијата е лек против рак – третманот се применува од кубански доктори

Научниците утврдиле дека токсините, кои се наоѓаат во отровот на опасните шкорпии, поседуваат аналгетично и антиинфламаторно дејство. Третманот се применува од кубански доктори, и веќе е лиценциран во некои од земјите од Латинска Америка и Кина. Докторите од Куба разбрале дека токсините, кои се содржани во отровот на екстремно опасните …

Повеќе »

Одличен пример: 30тина соседи во Шведска си направиле своја мала градина

Овој комплекс на станови се наоѓа во Стокхолм, Шведска и тој е вистински пример како заедно со соседите да создадате поубава и подобра животна средина. Уште пред 6 години 30тина соседи се одлучиле направат своја мала градина и да произведуваат храна. Тие засадиле доста плодови, одгледувале кокошки, па дури и …

Повеќе »

Димковски: До завршување на законскиот рок остануваат уште 7 отсто тутун за откуп, секој килограм произведен тутун ќе биде откупен

Секој килограм произведен тутун од реколтата 2019-та ќе биде откупен, порача на денешната прес-конференција, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски. Досега 93,4 отсто од произведениот тутун е откупен, а до крај на месецот, додека е и законскиот рок остануваат уште околу 7 отсто тутун за откуп, којшто во …

Повеќе »

10 билки кои кои ги убиваат клетките на ракот

Даровите од природата се незаменливи при превенција и лекување на различни страшни болести. Заедно со традиционалното лекување, можете да вклучите во превенција или лекување на рак неколку билки и зачини кои ќе ви помогнат со силата на природата да ја победите најстрашната болест. Освен за ракот, овие билки се многу …

Повеќе »

По Брегзит: Велика Британија ќе плаќа на земјоделците за здрави почви

Владата на Велика Британија го врати прашањето за заштита на почвата, што претставува голем проблем во законот за земјоделство, пишува BBC News.. Според него, властите ветуваат дека ќе ги наградат британските земјоделци кои ја штитат почвата. Министерството за земјоделство признава дека земјоделците имаат потреба од повеќе стимулации за фаворизирање на …

Повеќе »

Зимата сеуште трае: Еве каква промена на времето не очекува од утре

Како што и самите гледате се наоѓаме под влијание на многу топла воздушна маса од југ, што придонесува да имаме надпросечно високи температури како за овој дел од годината. А ваквата временска состојба ќе не послужи и во текот на утрешниот ден како и во првата половина од денот вторник, …

Повеќе »