Почетна / Градина / Вести (страна 4)

Вести

Сместување на цвеќето во домот

Саксиите со цвеќе секогаш треба да бидат сместени во простории каде ќе имаат поволни услови за нормален живот и развој, односно на места каде ќе имаат соодветна светлина, топлина, влага и воздух. При тоа треба да се знае декаодредени растенија меѓу себе се разликуваат во потребите, а особено во однос …

Повеќе »

Ова е најдолгата змија во светот, запишана во Гинисовата книга на рекорди

Најдолгата змија во светот, која што е запишана во Гинисовата книга на рекорди е питонот Python reticulatus кој бил долг цели 7,5 метри, а во 2010 година починал од тумор. Питонот бил со вкупна тежина од 135 килограми и старост од 18 години. Живеел во зоолошката градина Колумбус од 2007 …

Повеќе »

ФАО им помага на земјите да ги измерат влијанијата на климатските промени врз земјоделството

Во земјите во развој, земјоделскиот сектор апсорбира 26 отсто од вкупната економска штета и загуба предизвикана од климатски катастрофи, според неодамнешна студија на ФАО. Малите земјоделски стопанства, кои обезбедуваат повеќе од 70 проценти од глобалните потреби за храна, се меѓу најзагрозените, по што следат малите и средни земјоделски претпријатија. Сепак, …

Повеќе »

Вистинска приказна за момчето и питонот: Погледнете го видеото

Уорн Самбар од Камбоџа има необичен љубимиец, питон од пет метри кој тежи 120 килограми. Имено питонот кој го крстил Комран го има откако памети за себе. Како што изјавила неговата мајка, детенцето го има љубимецот кога уште како мал го пронашол под својот кревет. Семејството одлучило да го задржи …

Повеќе »

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина ќе можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи. Проблемот со пласманот кој неодамна се појави поради спорните  одредбите од новиот Закон за вино на Република Хрватска, кои имаа рестриктивен карактер кон вината со потекло од Република Северна Македонија, преку комуникација со хрватските власти, успешно е …

Повеќе »

Како изгледа новиот парк Ибни Пајко во центарот на Скопје?!

Паркот Ибни Пајко се наоѓа во центарот на Скопје на левата страна од реката Вардар на влезот на Старата Чаршија. Во срцето на некогашното Пајко Маало, во близина на некогашната Ибни Пајкова Џамија, овој простор меѓу Даут Пашиниот Амам и зградите на НОБ, Филхармонија и МБУЦ долго време беше запуштен …

Повеќе »

Николовски: Го ставаме во функција целокупното земјоделско земјиште, 318 договори се склучуваат за јавниот повик за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп до 3 хектари

Вкупно 318 договори ќе се склучат за јавниот повик за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари. Потпишувањето на договорите започна од денеска. На денешното потпишување министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, посочи дека со овој јавен повик се доделуваат вкупно 600 хактари …

Повеќе »

Ова е билката која го убива ракот за 16 часа (Видео)

Една билка може да се претвори во лек во борбата против ракот. Според истражувањата кои биле објавени во ” Life Science “, артемисининот кој е дериват на билката ” Sweet wormwood ” или ” Artemisia Annua “, што во буквален превод од англиски значи “сладок пелин “, бил употребен и …

Повеќе »