Почетна / Градина / Вести (страна 38)

Вести

Со него ќе расчистите некои емоционални трауми од минатото

Обоеност: Бела, сива, кремаста Основни карактеристики: Емоционално исцелување, Древна моќ, Женски аспект Kако моќен камен е познат и ценет уште пред 2 000 години За Индијците претставува свет камен која ја симболизира љубовта и традиционално им се подарува на идните невести. Кај некои народи се поистоветува со мудрост, други го …

Повеќе »

Отровот од шкорпијата е лек против рак!

Научниците утврдиле дека токсините, кои се наоѓаат во отровот на опасните шкорпии, поседуваат аналгетично и антиинфламаторно дејство. Третманот се применува од кубански доктори, и веќе е лиценциран во некои од земјите од Латинска Америка и Кина. Докторите од Куба разбрале дека токсините, кои се содржани во отровот на екстремно опасните …

Повеќе »

ИМЕЛИ – ПОЛУПАРАЗИТСКИ РАСТЕНИЈА

Имелите се полупаразитски растенија бидејќи од растението – домаќин ги користат неорганските материи, а со помош на зелените ливчиња и сончевата светлина сами произведуваат органска материја потребна за нивниот раст и развиток. Во Република Македонија се утврдени три видови полупаразитски имели кои како домаќини ги користат широколисните и иглолисните растенија. …

Повеќе »

Што лекува кора од мандарини? (рецепт)

Покрај тоа што мандарините се вкусни тие се и лековити. Сезона е на мандарини, се јадат во големи количества и во споредба со другото овошје, не се скапи. Тоа што, меѓутоа, речиси сите го правиме е што ги фрламе корите од мандарини, а тие може да ни помогнат да не …

Повеќе »

Комплекс на станови во Шведска, е вистински пример како заедно со соседите да создадете градина и произведувате храна

Овој комплекс на становисе наоѓа во Стокхолм, Шведска и тој е вистински пример како заедно со соседите да создадате поубава и подобра животна средина. Уште пред 6 години 30тина соседи се одлучите направат своја мала градина и да произведуваат храна. Тие засадиле доста плодови, одгледувале кокошки, па дури и компостирале …

Повеќе »

12 работи кои не сте ги знаеле за Јужна Африка

Туристите знаат многу работи за Јужна Африка, но има и работи кои сигурни сме дека не ги знаат. Јужна Африка стана популарна дестинација по Светското првенство во фудбал во 2010 година. Таа е со големина на Германија, Франција и Италија заедно. Деветте провинции во земјата се многу различни, што се …

Повеќе »

Градинарство преку далечински управувач

Со помош на технологијата денес многу работи околу градинарството се олеснети. „Смег“ претставува токму такво олеснување каде со помош на далечински управувач може да го контролирате растот на растенијата. Домашната градина „Смег“ е еден вид терариум со кого можете да промените или добиете идеални услови за тоа што го имате …

Повеќе »

Со сок од Бозел против најтешките болести: Се прави лесно, не чини ништо, а вреди многу (рецепт)

Бозелот има неверојатно лековити својства, многу пријатен мирис и е непроценливо здрав ! Традицијата на правење сок од бозел доаѓа од античките времиња, од нашите предци кои ги открија неверојатно лековитите својства на овој сируп. Нашите предци сметале дека бозелот е една од најлековитите билки во светот, а подоцна и …

Повеќе »

Колку чини една краварска фарма?

Според пресметките изградбата на една фарма за 30 молзни крави чини скоро 150.000 евра. Состојбите со движењето на цените на пазарот со млеко велат дека ваквата инвестиција може да се врати за 5 години. Дополнително олеснување е и субвенционирањето на ваквите капацитети со 60 проценти од прифатливите трошоци, пишува мртв. …

Повеќе »

Посетителите на Капитол Мол ги поставија своите украси на природните елки донирани од Винчини

По повод празниците, во почетокот на декември, Винчини постави декоративни природни елки во Капитол Мол кои го разубавија просторот, а воедно делуваа и како природни прочистувачи на амбиенталниот воздух во молот. На прекрасните зимзелени дрвца, посетителите на Капитол Мол поставија новогишни украси и рачно изработени декорации кои допринесоа за празничен …

Повеќе »