Почетна / Градина / Вести (страна 34)

Вести

МЗШВ денес на средба со производителите на зелка и со откупувачите

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со откупот на зелката и откупната цена. За таа цел МЗШВ веќе оствари контакти со земјоделците производители на зелка, и уште денес претставници на МЗШВ ќе остварат заеднички состанок и со производителите на зелка и со откупувачите, се со цел да …

Повеќе »

Вкупното производство на месо зголемено, a намалување на производството на кравјо млеко, овчото и козјото млеко

Според податоците на Државниот завод за статистика, производството на кравјо млеко во 2017 година изнесува 394 140 илјади литри, што е за 2.2 % помалку во однос на 2016 година. Намалување на производството во 2017 година е забележано кај овчото млеко за 13.9 % и кај козјото млеко за 0.4 …

Повеќе »

Николовски: Со мерките од Програмата за рурален развој, ќе обезбедиме достоинствен живот за граѓаните од сите рурални средини

Со ефикасна искористеност на мерките од Програмата за рурален развој 2018, наменети за општините, ќе се обезбеди квалитетен и достоинствен живот за граѓаните од сите рурални општини, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на денешната средба со претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, …

Повеќе »

Какво време не очекува

По доста бурниот викенд кој го услови моќниот циклон АЛЕКСЕЈ времето се смири и релативно се стабилизира иако денес (понеделник) локално поради нешто повеќе облачност ќе има услови за сосема слаб дожд, пишува Метеомакс. Потоа до среда ќе имаме стабилно, суво и топло пролетно време односно времето ќе биде сончево …

Повеќе »

Неверојатно: Билка им ги голта куќите- жителите бараат помош (Видео)

Лијана Глори, жителка на селото Лесби во австралиската држава Викторија, стравува дека веќе ја изгубила битката против тревата која буквално ѝ ја голта куќата. Станува збор за егзотичната билка наречена “Хилманова паника”, која полека но сигурно го презема ова мало место. Тревата до таа мерка го обиколила домаќинството, што Глорија …

Повеќе »

Охридско езеро започна да ги поплавува објектите вечерва – циклонот Алексеј почна да напаѓа

Циклонот АЛЕКСЕЈ навлезе во нашата држава и со помош на засилениот јужен ветер веќе долж Охридско – Струшкото крајбрежје започна локално да поплавува. Погледнете го видеото:

Повеќе »