Почетна / Градина / Вести (страна 3)

Вести

Преку одгледување црви до заработка од 3000 евра

За одгледување калифорниски црви вложувањата се релативно мали во однос на добивката од нив. Добивката може слободно да се мери со добивката од електрониката. Ова е констатација на американски финансиски стручни лица. Бидејќи калифорниските црви многу брзо се размножуваат (на секои три месеци леглата се дуплираат) и капиталот многу брзо …

Повеќе »

Неверојатно откритие на јајцата

Досега беше познато дека јајцата се одличен извор на протеини, липиди, витамини и минерали, а научниците од Универзитетот во Алберта ги открија нивните антиоксидансни својства, што значи дека помагаат во превенција на болести на срцето и крвните садови, како и ракот. Истражувачите ги испитувале жолчките од јајцата на кокошките кои …

Повеќе »

Дрвото на Буда е старо 2500 години и сеуште е здраво

Буда добил духовно просветлување под дрвото Бодхи, што е старо 2 500 години, пренесуваат медиумите во Индија. Будистите го нарекуваат дрвото на познанието “Бодхи”. Првично дрвото го носи името „Папата“, но подоцна е сменето. Бодхи е термин кој доаѓа од јазиците пали и санскрит и значи просветлување, па затоа дрвото …

Повеќе »

Карактеристики на цвеќето со хороскопските знаци

Животот на современиот човек е незамислив без шармот на цвеќето. Сеуште постои традицијата коа раѓање на дете на мајката се дава букет со цвеќе. Цвеќето го придружува човекот и после смртта. Но, меѓу овие два момента, цвеќињата исполнуваат со расположение секој ден од животот и означуваат свечени моменти. Едно мало …

Повеќе »

Отровот од црната мамба заменува морфиум

Француски научници од Институтот за молекуларна и клеточна фармакологија во Валбона-Франција открија уникатен аналгетик без несакани ефекти. Се работи за отров од црна мамба за која научниците открија дека заменува морфиум! Од “оружјето” на црната мамба, најмногу отровната африканска змија, тие успеаја да издвојат два протеини со исклучително аналгизирачко дејство. …

Повеќе »

Лушпите од банани едни од најдобрите прочистувачи на водата

Истражувачите од бразилски институт открија дека лушпата од бананите може да се користи како прочистувач на водата. Тоа всушност претставува традиционален начин на чистење на водата од хемикалиите, отровите, бактериите. Институтот открил дека исушените лушпи од банана треба да се користат како прочистувач. Тие можат да се користат дури 11 …

Повеќе »

Чинампа – стар земјоделски метод

Чинампа е стар средноамерикански земјоделски метод кој користел мали, квадратести површини плодна земја за одгледување растенија во езерото во Долината на Мексико. Овие чинампи биле нарекувани и како „пловечки градини“ и служеле како вештачки создадени острови. Чинампите биле создавани така што се ваѓала почва од езерото која била поставувана на …

Повеќе »

Ловоровиот лист го отстранува непријатниот мирис од стапалата

Ловоровиот лист го отстранува непријатниот мирис од стапалата и се бори со прекумерното потење. Имате проблем со потењето на нозете и како последица на тоа, мирисот кој се носи откако ги соблекувате чевлите ве тера да се чувствувате непријатно. Ништо не може да ве спречи да пробате, бидејќи овој зачин …

Повеќе »

Растението орлов нокт штити од опасните сончеви зраци

Есенцијата од растенија на орловиот нокт помага ефикасно за заштита од потенцијално штетните ултравиолетови сончеви зраци. Научниците од Американското хемиско друштво набљудувале како материите добиени од орлов ноктот, помагаат да се блокира дејството на ултравиолетовите зраци на кожата. Научниците откриле дека кожата која е третирана со есенција од орлов нокт, ги …

Повеќе »

Чаевите кои се погодни според крвната група

За секоја од групите постои храна која може да ја намали животната активност на човекот и таква која може да ја зголеми. На ист начин, според крвната група, може да се одреди и каков чај треба да пие секој од нас. * Ако сте крвна група АB, тогаш најверојатно сте …

Повеќе »