Почетна / Градина / Вести (страна 29)

Вести

Oткупот и продажбата на земјоделски производи се зголемени за 4.6 % во однос на истиот период од претходната година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2018 година, откупот и продажбата на земјоделски производи се зголемени за 4.6 % во однос на истиот период од претходната година. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 10.9 %, а кај продажбата на …

Повеќе »

Индексот на цените на растителното производство изнесува 115.8, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 105.4

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во април 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 3.2 %, а кај аутпутот се бележи зголемување од 13.3 %. Во април 2018 година, во споредба со април 2017 година, индексот на …

Повеќе »

Аспарагус (Asparagus sprengeri)

Аспарагус (Asparagus densiflorus ‘sprengeri’) е растение кое потекнува од Јужно Африканскиот регион. Се нарекува уште е и папрат, поради својот изглед. Ова растение е многу слично со „asparagus officinalis“. Припаѓа на фамилијата „Liliaceae“. Ова е вечно зелено декоративно растение, погодено за балконите, висечките кошници и градините.

Повеќе »

УТРЕ И ЗАДУТРЕ ЦВЕТЕН ФЕСТИВАЛ ВО БОИТЕ НА ВИНОЖИТОТО

 Утре и задутре (12 и 13 мај 2018 година) во вториот дел од Градскиот парк ќе се одржи петтиот Скопски цветен фестивал, што е под покровителство на Град Скопје, а во организација на ЈП „Паркови и зеленило“. Мотото на фестивалот годинава е „Во боите на виножитото“. Фестивалот ќе почне на …

Повеќе »

МЗШВ ќе реализира сет мерки за развој и зголемување на органското производство 

Македонија има поволни агро-еколошки услови за развој на органското земјоделско производство, затоа започнуваме со реализација на сет мерки за стимулирање и унапредување на овој тип на производство, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на денешната  тркалезна маса „ Како да се поттикне органското производство на храна“. Николовски …

Повеќе »

Македонскиот природен рубин е национален скапоцен камен со силно енергетско влијание

Македонскиот рубин е изложен во Природнонаучниот музеј во Лондон, а се наоѓа и во збирката на примени подароци на Папата Бенедик XVI, актерката Дерил Хана, на принцезата Рани од народот Хунза од Пакистан. НАЦИОНАЛЕН СКАПОЦЕН КАМЕН

Повеќе »

Рецепт на Доктор Оз: Со овој природен напиток слабеете по цел ден

Постои еден лек кој може да ви помогне да ослабнете во било кој дел од денот и ноќта. Имено, Доктор Оз осмисли рецепт кој неверојатно брзо ги отстранува вишокот килограми. За овој напиток зборуваше јавно и на сите им го откри начинот на кој се подготвува. Предноста на овој лек …

Повеќе »

Триесет дена со зборови постојано навредувале растение! Еве што се случило после еден месец

Во новиот експеримент кој го иницираше IKEA, наречен „Малтретирање растение”, учествуваа илјадници деца, а целта на истиот беше подигање на свеста кај децата против насилството, како физичко, така и вербално, пишува Таратур. За време на експериментот, IKEA постави две растенија во училиште. На едното растение постојано му биле давани комплименти …

Повеќе »

Бит-пазар доби нов уреден цветен пазар

Скопје доби нов цветен пазар кај Поликлиниката „Бит-пазар“. Градот Скопје овозможи тезгите со цвеќиња што беа распослани на тротоарот по должината на булеварот Крсте Мисирков, до Бит-пазар, да бидат поставени на само 100 метри од оваа локација, на просторот зад Поликлиниката „Бит-пазар“. „Град Скопје и општина Чаир со поддршка на …

Повеќе »