Почетна / Градина / Вести (страна 28)

Вести

Терасата пред пролет – Практични совети и примери на декорација

Пролетта доаѓа полека, а тоа значи само за љубителите на цвеќе и временски услови само една работа: Совршено време да се започне со средување на терасите! Иако пролетта сè уште не е пристигната, убавото време деновиве ни кажува дека наскоро ни пристигнува. За да го дочекате и да го испиете …

Повеќе »

Потхранување на расадите

Хранењето на млади растенија со зеленило започнува веднаш по ртење на растенијата – околу 5-7 дена по нивното појавување. Најдобро е да се користат специјализирани ѓубрива за садници кои содржат азот, фосфор, калиум, бор, елементи во трагови – бакар, цинк, манган, молибден и физиолошки активни супстанции. Младите садници се напојуваат …

Повеќе »

Природен лек што го препорачуваат руските доктори: Промешајте ја оваа билка со мед и уништете ги цистите и миомите

Неверојатен лек кој има само две состојки, но е исклучително ефикасен во борбата против многу различни здравствени проблеми, посебно за цисти и миоми. Првата состојка на овој лек е чуваркуќа, нашироко позната билка која на почетокот ја одгледувале Грците и Римјаните. Латинскиот назив на билката чуваркуќа е “секогаш жива“ што …

Повеќе »

Начини на одгледување на буковката

Печурките се ценети заради својата хранлива вредност. Протеините на печурката имаат сличен состав со протеините од животинско потекло и затоа се биолошки по вредни од билните протеини. Печурките содржат мал процент на масти и затоа се рачунаат како диетална храна. Освен тоа, содржат голем процент на минерали и витамини. Некои …

Повеќе »

Дарови од природата: Листовите на маслинките го чуваат нашето здравје

Маслинките се еден од даровите на природата, од кои се извлекува драгоцено маслиново масло. Зејтинот го намалува холестеролот и има уште еден куп корисни својства во кулинарството и козметиката. Листовите на маслиново дрво се исто така многу вредна суровина за нашето здравје. Листовите на маслинката биле користени за прв пат …

Повеќе »

Во Кина се појави нов Хачико – чекајќи го својот господар, кој почина пред 5 години

Куче во Кина, во споредба со неговиот јапонски колега Хачико, кое стана симбол на лојалност и посветеност, го чека својот сопственик, кој починал пред пет години на неговото работно место, пишува Дејли Стар. Верниот Да Хуан одбива да биде посвоен и тврдоглаво го чека неговиот сопственик да се врати на …

Повеќе »

Четиригодишно дете отишло само во шума и се вратило со еленче

Стефани Браун, е мајка на малиот Доминик, а еден ден се шокирала кога нејзиниот син донел мало еленче пред куќата во Масанутен, Вирџинија. Таа објавила фотографија на Фејсбук, која досега има илјадници лајкови.

Повеќе »

Рафлесија – најголемето цвеќе во светот

Ова растение се нарекува Рафлесија „Rafflesia arnoldii“ и може да се најде во дождливите шуми на Суматра, остров во Индонезија и делови на Филипините. Растението нема листови и нема дршка. Има само еден цвет кој е најголем во светот и достигнува должина до 1 метар во дијаметар. Целосно израснатиот цвет …

Повеќе »