Почетна / Градина / Вести (страна 27)

Вести

Лемонкуад дрвото достапно во Хорти Експерт – со малку грижа до многу овошје!

Како и секоја сезона, така и оваа расадникот Хорти Експерт повторно изненадува со различни видови растенија за продажба, а овој пат се фокусираме на Лемонкуад дрвото. Тоа е хибриден вид од лимон и кумквад. Сезоната на цветање е пролет-лето. Има прекрасни цитрусни плодови кое може да се јаде, одлично e …

Повеќе »

Во подземната стаклена градина Walipini, се одгледува храна во текот на целата година

Во последно време технологиите за одгледување се повеќе се зголемуваат. Но, за оние кои сакаат нешто малку повеќе антички, одгледувањето храна во дупка во земјата е нешто што бара најмалку технологија. Walipini, е подземна стаклена градина со покривка, која останува топла, бидејќи пасивно ја апсорбира сончевата топлина и топлината на …

Повеќе »

Време е да ја ставите оваа мешавина во вашите саксии со растенија за да заживеат нов живот

За да ја негувате почвата на цвеќињата, не е потребно да користите скапи и јаки средства. Млака вода во која сте ги вареле компирите или тестенините може да ви послужи за наводнување на цвеќињата. Хранливите материи содржани во неа, ќе ја потхранат почвата. Исто така и при чистење на аквариумот …

Повеќе »

Потопете 4 бадеми во вода преку ноќ a потоа изедете ги – тоа што ќе ви се случи ќе ве воодушеви!

Бадемитете се богати со витамин Е кој се означува како витамин на плодноста. Покрај тоа содржат магнезиум, калиум, цинк. Содржат супстанција наречена амигдалин и затоа не треба да се претерува со нивна консумација. Најдобро е да консумирате по 4 или 5 семки дневно. Се препорачува да ставите 4 бадеми и …

Повеќе »

Приказна за дедото и доматите: Еден дедо напишал писмо до неговиот син во кое се вели …

Еден дедо си живеел сам во едно село. Сакал да ги засади и оваа година неговите избрани семки за домати, но поради тоа што било потребно да изора малку од неговата градина, тоа би претставувало за него навистина тешка работа. Неговиот син, кој претходно му помагал е во затвор. Стариот …

Повеќе »

Од утре голема промена на времето: Еве што не очекува

Утре времето утре ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди, а на планините повремено ќе провејува снег. Се очекува минималната температура да изнесува -5 степени Целзиусови, а максималната ќе достигне до 14 степени. Утринската температура утре во Скопје ќе се спушти до 0 степени, а максималната дневна температура …

Повеќе »

Решил да не плаќа повеќе кирија: Погледнете каков дом си направил (Видео)

Маж од Белорусија се решил да не плаќа кирија, па си направил малa куќичка за 2.000 долари. На само 16 квадратни метри тој направил куќа која ги има сите потребни услови. Погледнете на следната страна:

Повеќе »

Интересни факти за кучињата што веројатно не сте ги знаеле

– Далматинците се единствени кучиња кои што добиваат болест на зглобовите – Кучињата и луѓето се единствените живи суштества кои имаат простата – Кучешкиот мирис е приближно 1 милион пати подобар од човечкиот – Срцевите отчукувања кај кучињата се движат од 70-120 пати во една минута – Нормалната телесна температура …

Повеќе »

Што да направите доколку лисјата на вашето растение пожолтуваат?!

Секој кој чува растенија дома знае дека тоа бара одредена грижа. Како и да е, многу напор правите, понекогаш има некои загрижувачки симптоми како што се пожолтување на листовите. Што да направите тогаш? Пред да бараме одговор на ова прашање, да видиме кои се можните причини за ова. Може растението …

Повеќе »