14.06.2024
Почетна / Градина / Вести (страна 20)

Вести

Интересни факти за бамбусот: првото растение повторно засадено во Хирошима по атомската експлозија во 1945 година беше бамбусот

Бамбусот е зимзелено повеќегодишно растение од фамилијата тревни, едно од најбрзорастечките растенија и практично единствената храна за пандите. Што друго е интересно за ова растение? 1. Ако мислевте дека бамбусот е дрво или грмушка, се лажете, бамбусот е всушност трева. 2. Бамбусот брзо расте, забележано е дека може да порасне …

Повеќе »

Морските коњчиња – Бебињата на свет ги носи машко, а не женско, што е единствен случај на планетава

Морските коњчиња се многу интересни суштества. Бебињата на свет ги носи машко, а не женско, што е единствен случај на планетава. Освен тоа, тој е постојано гладен, немаат ниту заби, ниту стомак, но неговата глад е посебна ловечка техника. Морските коњи се риби, иако не личат на другите членови на …

Повеќе »

(Рецепт) Што може да излекува кората од мандаринa?

Покрај тоа што мандарините се вкусни тие се и лековити. Сезона е на мандарини, се јадат во големи количества и во споредба со другото овошје, не се скапи. Тоа што, меѓутоа, речиси сите го правиме е што ги фрламе корите од мандарини, а тие може да ни помогнат да не …

Повеќе »

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Ни следува значително потопла седмица – Температурите ќе бидат невообичаено високи за овој период од годината!

Метео анализа на Славчо Поповски: Под влијание на топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка кон нашите краишта, во седмицата која е пред нас ќе имаме стабилно, суво и невообичаено топло време за овој период од годината со многу сонце и многу малку облаци. Температурите ќе бидат …

Повеќе »

ОВА Е ЕДИНСТВЕНАТА РАСА НА КУЧИЊА ВО СВЕТОТ КОЈА НЕ ЛАЕ: Ги нарекуваат најтивките миленичиња, а една работа прават исто како МАЧКИТЕ (ВИДЕО)

Честопати наречено „тивко куче“, Басенџи е единствената раса на кучиња што не може да лае во традиционална смисла. Таа комуницира со низа уникатни звуци кои се разликуваат од вообичаеното лаење на кучиња. Најзабележително, тие прават карактеристичен звук сличен на јоделинг познат како „баро“. Басенџи е со средна големина, со кратко, …

Повеќе »

Како од глинеста да направите плодна почва

Глинестата почва е густа, неплодна и не може да се очекува да донесе добра жетва. Постојат различни видови глинени почви (црвена, бела, сива, сино-зелена), од кои некои може да се направат плодни без многу финансиски трошок и напор. Сино-зелената и сивата глина е тешко да се одгледуваат, и ништо не …

Повеќе »

Потхранување на растенија

Доволно ли е ѓубривото за да се обезбеди нормално хранење на растенијата? Не треба да се потпирате само на ѓубриво за задоволување на потребите на цветните култури од хранливи материи. Ѓубривото е најважно хранливо средство. Тоа ја збогатува почвата пред се со хумус. Содржината на хранливи материи во него не …

Повеќе »

39% од пеперутките и 9% од птиците исчезнале на европскиот континент

Без итна акција во следната деценија, Европа нема да може да се справи со климатските промени. Ова се наведува во извештајот на Европската агенција за животна средина, кој се објавува на секои пет години. Заклучоците се дека ако не се реагира итно, жешките зраци би станале вообичаени на Стариот континент. …

Повеќе »

По вистинската пролет во зима која ќе трае најмалку до 10 февруари – Враќање на зимата од средината на овој месец?

Температурите, особено за време на викендот и во почетокот на следната седмица ќе бидат во значителен пораст и ќе бидат натпросечно високи, па така максималните дневни температури на воздухот на повеќе места ќе надминат 10 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели тие ќе достигнат и до пролетни 18 …

Повеќе »

EX-SITU: Уметнички позиции за загрозениот биодиверзитет и соживот на видовите

Отворање на изложбата: четврток, 1 февруари 2023 година Симпозиум: петок, 2 февруари 2023 Локација: Национален музеј на Босна и Херцеговина, Сараево Во срцето на Босна и Херцеговина, во планинскиот појас Враница, живее Босанскиот планински тритон – вид водоземен лазач кој се смета за загрозен вид. Националниот музеј на Босна и …

Повеќе »