14.06.2024
Почетна / Градина / Вести (страна 148)

Вести

Kосилките на Viking се одликуваат со еколошки значки – нордиска ознака за квалитет

Трите косилки со опција мулчење од производствената линија VIKING MB 4 R, се одликувани со еколошката значка „Svanen“. Тоа е нордиска ознака за квалитет, позната во целиот свет по своите особено строги еколошки критериуми. За доделување на ова одликување на некој производ, одлучува еден одбор од претставници од еколошки организации, …

Повеќе »

Дополнителен рок за субвенции за нови лозови и овошни насади

До 31-ви октомври лозарите и овоштарите ќе можат електронски да аплицираат за финансирање на нови насади подигнати од 1-ви јануари до 30-ти септември 2016-та година. Субвенциите се од 50 до 75 проценти во зависност од возраста на земјоделецот и местото каде што се наоѓаат насадите. Право на овие пари имаат …

Повеќе »

Тутунот го полни буџетот и прехранува 40 илјади семејства во Македонија

Македонија заедно со Бугарија, Грција и Турција е еден од поголемите производители на ориентален тутун, а предноста на нашата држава покрај климатските услови уште се економските и социјалните фактори. Тутунот е стратешка земјоделска култура, бидејќи учествува со 30 отсто од извозот во земјоделскиот сектор, а од него живеат над 40 …

Повеќе »

Објавени два јавни повика за Програмата за рурален развој

Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој во координација со Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, објави два јавни повика за Програмата за рурален развој. Двата јавни повика произлегоа од последната одлука на седницата на Владата одржана на 03.08.2017 година за измени на Програмата за рурален развој. Едниот …

Повеќе »

Забрзани постапките за исплата на штетите во земјоделството за минатата и за оваа година

Со една милијарда денари ќе се исплаќаат штетите во земјоделството од невремето минатата година, вака одлучи Владата на една од првите седници. Пари се предвидени и за штетите од доцните пролетни мразови во 2017-та. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, подрачните единици забрзано ги подготвуваат записниците, се …

Повеќе »

Одлична идеја за нашите земјоделци како да ги заштитат своите култури од студ

Додека кај нас во Македонија речиси секоја година измрзнуваат овошките и другите земјоделски култури поради пролетниот студ и снег кој често се случуваат кај нас не е исто и низ Европа. Следните фотографии доаѓаат од Швајцарија и можете да погледнете како тамошните земјоделци со оган ги заштитуваат своите земјоделски култури:

Повеќе »

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство објавува два јавни огласи за закуп на земјоделско земјиште

Министерството за земјоделство, шумасртво и водостопанство распишува два јавни огласи за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост. Едниот оглас е за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по пат на електронско јавно наддавање.Со овој јавен оглас се дава во …

Повеќе »

НЕНОСЕЊЕТО НА ЗАШТИТНА МАСКА КАЈ КУЧИЊАТА НЕ Е КАЗНИВО СО ЗАКОН

Климент Арнаудов, охридски активист за заштита на животните и активист во други полиња на општествениот живот, добил барање за поведување прекршочна пријава затоа што го шетал својот миленик без заштитна маска. Арнаудов вложил приговор на Барањето за поведување на прекршочна пријава до Свр Охрид но, приговорот е одбиен и е …

Повеќе »

Средба на министерот Николовски со претставници од мелничко-пекарската индустрија

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска имаше средба до претставници од мелничко-пекарската индустрија, кои откупуваат пченица во земјава. На средбата мелничарите откупувачи ги презентираа информациите за состојбата со годинешната жетва на пченица и проблемите со кои се соочуваат . Претставниците од мелничко-пекарската индустрија доставија предлози како да се …

Повеќе »

Николовски: Владата ќе преземе пакет мерки за стабилизирање на пазарот на пченица

Македонија годинава очекува недостиг на околу 110.000 тони пченица поради што веројатно ќе реализира увоз. За стабилизирање на пазарот, Владата ќе преземе и сет мерки, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на средбата со мелничарите. Мерките, како што најави, ќе бидат разгледани на една од наредните …

Повеќе »