07.12.2023
Почетна / Градина / Вести (страна 145)

Вести

Агенцијата за храна и ветеринарство обезбеди грант вреден 192.500 евра

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски потпиша нов договор со Европската комисија за рефундирање на средства за набавка на вакцини против болеста Јазлеста кожа. Станува збор за договор за грант вреден 192.500 евра, кој деновиве ќе биде потврден и од страна на Европската комисија, по што, врз …

Повеќе »

Следува голема дестабилизација на атмосферата: На многу места ќе има поројни врнежи од дожд, засилен ветер и силни грмежи

Со почетокот на новиот месец (јуни) следува голема дестабилизација на атмосферата над целиот Балкански Полуостров вклучувајѓи ја и Македонија па поради ова на многу места ќе има поројни врнежи од дожд, засилен ветер и силни грмежи. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен …

Повеќе »

Погледнете каква е здравствената безбедност на Дојранското езеро

Ако водата во Дојранското езеро лани беше здравствено небезбедна, оваа година состојбата е поинаква. Примероците од водата се земени од неколку места во езерото. Погледнете ги подолу стручните мислења на центарот за јавно здравје:

Повеќе »

Зголемен интерес за ИПАРД 2

На првиот оглас од ИПАРД 2 програмата зголемен е интересот на земјоделците за користење на парите од Европскиот претпристапен фонд. За разлика од претходните години кога најмногу се аплицираше за обнова на механизацијата, сега се бара ко-финансирањата на инвестиции за обновливи извори на енергија и за развој на рурален туризам. …

Повеќе »

Земјоделството не може да преживее без субвенции

Цената на производство е зголемена, а цената на производите останува иста. Дури и со субвенциите едвај се преживува, се жалат земјоделците, пишува Радио Слободна Европа. Македонското земјоделство нема светла перспектива без државната помош за негова поддршка или популарните субвенции, велат познавачите на состојбите. Дури и со нив, земјоделците едвај преживуваат, …

Повеќе »

Струмичките земјоделци бараат итна исплата на сите субвенции

Струмичките земјоделци апелираат до платежната агенција и Министерството за финансии веднаш да се пуштат субвенциите за минатата година оти тонат во долгови. Се прашуваат, ако буџетот е ликвиден зошто Министерството за финансии не ги пушти сите пари одеднаш туку се оди етапно. Велат дека минуваат тешка сезона со огромна мака …

Повеќе »

Исплатени 8,6 милиони евра за житни и градинарски култури и за рурален развој

Министерство за финансии денеска исплати 532,7 милиони денари или 8,6 милиони евра поддршка од кои 517,9 милиони денари субвенции за одгледување житни и градинарски култури и 14,8 милиони денари за рурален развој. Како што соопшти МФ, исплатата на субвенциите ќе продолжи и во наредните денови.

Повеќе »

СКОПЈЕ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ЧЕТВРТИОТ СКОПСКИ ЦВЕТЕН ФЕСТИВАЛ

Градот Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ на 27 и на 28 мај 2017 година (сабота и недела) во Паркот Македонија, наспроти „Веро 2“ во Тафталиџе, ќе го организираат четвртиот по ред Скопски цветен фестивал 2017. Скопскиот цветен фестивал е мултимедијална манифестација која по четврти пат на едно место ќе …

Повеќе »

Субвенциите повторно заглавија, земјоделците бадијала чекаат исплата.

Надлежните продолжуваат да си играат со нивните нерви и да ја пролонгираат исплатата. Правните лавиринти и вчера ги оставија празни сметките на земјоделците. Министерството за финансии се правда дека по основ на решението, сè уште немаат законска основа за исплата на субвенциите, и според деловникот на Судот мора да се …

Повеќе »