06.12.2023
Почетна / Градина / Вести (страна 144)

Вести

Зоштo треба да имате барем едно камче Турмалин

Турмалин е полускапоцен камен, односно минерал кој е широко распостранет низ целата Земја, официјално е пронајден во Шри Ланка во 1703 година. Бојата е најчесто црна, зелена, сина и розева. Основни карактеристики му се заштита, прочистување, елиминирање Турмалинот се појавува во многу различни бои, во зависност од минералот и металот …

Повеќе »

Започна пријавувањето на штетите за земјоделците од поплавите во понеделникот

Од денеска до 16-ти јуни сите носители на земјоделски стопанства или организации на производители, односно од неевидентирани земјоделски стопанства, можат да поднесуваат барање за проценка на штети на земјоделските површини од климатски неповолниот настан кој што го зафати Тетовскиот регион на 5-ти јуни. Барањата треба да се доставуваат во подрачните …

Повеќе »

БЕРБА НА МАЛИНИ: Им фалат 5000 работници

Во Ариље во Србија им фалат 5000 сезонски работници за берба на малини, иако во сезоната ангажираат по 15.000. Велат дека тешко се доаѓа до добри берачи, а условите се подобрени во нивна корист. Се нудат дневници од 2000 или 2.200 динари, со обезбедено сместување и три оброци дневно. Во …

Повеќе »

ФФРМ: МИНИМАЛНАТА ЗАШТИТНА ЦЕНА НА ПЧЕНИЦАТА ДА БИДЕ 12 ДЕНАРИ

Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се почитуваат, бара Федерацијата на фармери (ФФРМ). ФФРМ бара и …

Повеќе »

РУРАЛНА КОАЛИЦИЈА: НАМЕСТО ПАРИ, ДЕЛ ОД СУБВЕНЦИИТЕ ДА БИДАТ ВО РЕПРОМАТЕРИЈАЛИ

Дел од субвенциите, наместо како парични средства, да се даваат во вид на конкретна поддршка: нови сорти, семиња, механизација, репроматеријали,… Така стопроцентно ќе се искористат, за производство, а ќе се спречат и евентуални манипулации при распределбата. Ова го предлагаат земјоделци кои беа опфатени со последното истражување на Рурална коалиција – …

Повеќе »

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ БАРААТ СУБВЕНЦИИТЕ И ЦЕНАТА НА ПЧЕНИЦАТА ДА БИДАТ ПРИОРИТЕТ

Доисплатата на субвенциите и цената на пченицата која допрва треба да се договори, се приоритет за земјоделците во претстојниот период. Тие очекуваат соработка од новиот ресорен министер Љупчо Николовски и во најскоро време седнување на маса со него, на заеднички разговори за, како што велат, решавање на актуелните проблеми. Пред …

Повеќе »

Погледнете ја првата фотографија снимена на младенче од рис во Македонија

За првпат по 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво успеа да направи фотографија на младо од рис. Оваа вест доаѓа откако во февруари истражувачкиот тим на Програмата за закрепнување на балканскиот рис успеа да постави ГПС околувратник на првата женка рис досега, пишува Макфакс. Како …

Повеќе »

Агенцијата за храна и ветеринарство обезбеди грант вреден 192.500 евра

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски потпиша нов договор со Европската комисија за рефундирање на средства за набавка на вакцини против болеста Јазлеста кожа. Станува збор за договор за грант вреден 192.500 евра, кој деновиве ќе биде потврден и од страна на Европската комисија, по што, врз …

Повеќе »

Следува голема дестабилизација на атмосферата: На многу места ќе има поројни врнежи од дожд, засилен ветер и силни грмежи

Со почетокот на новиот месец (јуни) следува голема дестабилизација на атмосферата над целиот Балкански Полуостров вклучувајѓи ја и Македонија па поради ова на многу места ќе има поројни врнежи од дожд, засилен ветер и силни грмежи. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен …

Повеќе »

Погледнете каква е здравствената безбедност на Дојранското езеро

Ако водата во Дојранското езеро лани беше здравствено небезбедна, оваа година состојбата е поинаква. Примероците од водата се земени од неколку места во езерото. Погледнете ги подолу стручните мислења на центарот за јавно здравје:

Повеќе »