Почетна / Градина / Вести (страна 132)

Вести

И лозарите во паника: Ниските температури ги измрзнаа лозовите насади

Огромни штети на лозјата направија ниските температури кои викендов ја зафатија земјава. Лозарите од тиквешијата се во паника, бидејќи лозовите насади се речиси уништени. Кога во саботата утрото Христина Трајковска Анѓелковиќ од тимјаник дошла на своето лозје, се запрепастила од тоа што го видела, пренесува ТВ24. „Состојабата ја гледате дека …

Повеќе »

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска објави повик за доставување барања за користење на финансиски средства

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој објави повик за доставување барања за користење на финансиски средства од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската Унија. Целта на ИПАРД Програмата 2014-2020 е преку соодветни мерки за поддршка на земјоделството и руралниот развој да се подобри конкурентноста …

Повеќе »

Овошните насади со сливи во Пијанец и Малеш со штети и до 100 проценти

Претставници од подрачната единица на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство од Делчево денеска направија увид на овошните насади со цел да ги согледаат на терен штетите предизвикани од ниските температури кои изминативе два дена се спуштија и до 7 степени под нулатата. Како што информираше Драган Христов, вработен во …

Повеќе »

Ладниот бран критичен за лозјето, јаболката и оревите

Промената на времето со поминувањето на ладниот бран од север над нашата Република со право предизвика вознемиреност кај земјоделските производители од опасноста од појава на мразеви особено овој викенд со температури кои на некои места ќе достигнат и -4 оС што е сосема доволно да го уништи родот. Ваквите температури …

Повеќе »

Производството на тутун во струмичкиот регион годинава ќе биде зголемено во однос на лани и со подобра цена

До 31 март кога беше и крајниот рок за пополнување на евидентните листови за производство на тутун во 2017 година се пријавиле вкупно 2750 тутунопроизводители што покажува и благо покачување на нивниот број во однос на минатата година. Добрата откупна цена за време на последните две сезони и субвенциите од …

Повеќе »

Агенцијата за храна и ветеринарство заплени и нештетно уништи 1300 килограми небезбедно месо по потекло од Бразил

Агенцијата за храна и ветеринарство, на почетоков на месецов, на граничниот премин Ќафасан заплени и на депонијата во Струга нештетно уништи 1300 килограми небезбедно месо по потекло од Бразил. Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, …

Повеќе »

Наскоро се очекува да биде објавен првиот ИПАРД 2 оглас

Наскоро се очекува да биде објавен првиот ИПАРД 2 оглас. Мерките остануваат исти како и во првата програма, но сега со зголемено ко- финансирање на инвестициите и до 70 проценти. Можно е да се воведе и нова мерка за финансиска поддршка за вложувањата во руралната инфра структура, пишува МРТ. Наместо …

Повеќе »

Битолчани добија нова фонтана на местото на старата

Веќе е јасно дека Битола доби нова фонтана на местото на старата пред зградата на музејот, известуваат од Телевизија Тера. Старата беше урната ланската година, а до скоро не можеше да се добие информација што точно се гради. Откако беа отстранети огради каде што се изведуваа работите, пред празниците, ова …

Повеќе »

Индексот на цените во земјоделството кај инпутот е зголемен за 3.6%, а кај аутпутот зголемувањето изнесува 4.2%

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во март 2017 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 3.6%, а кај аутпутот зголемувањето изнесува 4.2%. Во март 2017 година, во споредба со март 2016 година, индексот на цените на …

Повеќе »