06.12.2023
Почетна / Градина / Вести (страна 120)

Вести

Новите концесии гарантираат заштита на рибите во риболовните води

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлуки за започнување на постапки за доделување на рибите по пат на концесија за повеќе риболовни води. Со доделувањето на концесиите на рибите од риболовните води се овозможува користење на рибите преку одржлив развој за стопански, рекреативен и спортски риболов, односно вршење …

Повеќе »

Доаѓа ново невреме со интензивен пороен дожд: Циклонот Флоријан се движи кон Македонија

Уште од оваа синоќа од запад и од северозапад облачноста започна да се зголемува па веќе во текот на денешниот ден (вторник) уште во претпладневните часови во западните предели локално ќе има појава на дожд и грмежи а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од западен правец, информира метерологт …

Повеќе »

Заштитата на шумите како природно национално богатство е еден од приоритетите на Владата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваа на конференцијата на тема „Заштита на шумите, искуство и научени лекции од Италија“, заедно со амбасадорот на Италија, Карло Ромео и генералот на италјанската Карабињера, Донато Монако. Целта на денешната конференција беше да …

Повеќе »

Карасансуи – Јапонски градини

Јапонските градини претставуваат едни од најпосакуваните места за уживање во дворот. Во нејзин состав се наоѓаат и многу други декоративни елементи како малите езерца, водата, камењата, светлината итн. Најголеми импресии се добиваат со водните елементи. Особено прекрасно е во таквите градини во текот на есента. Во тој период јапонскиот јавор …

Повеќе »

Маж на 98 години излечен од рак, веќе 30 години јаде храна од сопствената градина

Маж на 98 години, излечен од рак на белите дробови веќе 30 години јаде храна од сопствената градина и никогаш не примил хемотерапија, пишува Ро Мишел, во списанието naturalnews.com. Стаматис Мораитис е роден во Грција, кој живеел во САД, и му било дијагностицирано рак на белите дробови. Него му било …

Повеќе »

Македонскиот филигран – беше на работ на изумирање, а сега е еден меѓу најбараните

Голем дел од скапоцените камења се вградуваат во ФИЛИГРАН. Карактеристичен за ориентот чија европска порта е токму Македонија, привлекува големо внимание кај странските посетители, но и кај младата генерација клиенти. Филигранската уметност е една од најстарите и најубавите уметнички форми создадени од страна на човека. Иако филигранот стана посебна гранка …

Повеќе »

Скиндапсус (Scindapsus aureus)

Скиндапсусот (Scindapsus) е растение со зелени листови на кои има жолти шари. Попопуларни видови се „Scindapsus Aureus“ (слика 1), „Scindapsus pictus (слика 2)“. Може да се одгледува во висечки сад, или пак може да се користи стап обложен со мов, околу кој ќе расте. Ова растение расте многу брзо, и …

Повеќе »

Екипи од МЗШВ денес ќе излезат на терен во увид на штетите од вчерашното невреме во ресенскиот регион

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и локалните власти денес ќе излезат на терен во увид на штетите врз земјоделските посеви во ресенскиот регион, што беше опфатен од вчерашното невреме. Според првичните информации денешниот пороен дожд и град во ресенскиот регион предизвикал најголеми штети во село Јанковец, делови …

Повеќе »

Николовски на терен во струмичкиот регион што беше погоден од вчерашното невреме

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчo Николовски, претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со локалните власти, вчера по вчерашното невреме во струмичкиот регион, излегоа на терен, во увид на штетите врз земјоделските посеви. Според првичините проценки од поројниот дожд и град е предизвикана штета врз градинарските култури …

Повеќе »