Почетна / Градина / Вести (страна 110)

Вести

БИЗНИС НА ИДНИНАТА: Kилограм чини 100.000 евра

Милош Богдановиќ од Србија собира пчелин отров за кој, како што вели тој, фармацевтите богато плаќаат. Со него се лечат најразлични болести, дури и оние најтешките како што е ракот. Цената на оваа лековита состојка се движи од 20.000 до 100.000 евра за килограм, а со неа се преват лекови …

Повеќе »

МЗШВ денес на средба со производителите на зелка и со откупувачите

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со откупот на зелката и откупната цена. За таа цел МЗШВ веќе оствари контакти со земјоделците производители на зелка, и уште денес претставници на МЗШВ ќе остварат заеднички состанок и со производителите на зелка и со откупувачите, се со цел да …

Повеќе »

Вкупното производство на месо зголемено, a намалување на производството на кравјо млеко, овчото и козјото млеко

Според податоците на Државниот завод за статистика, производството на кравјо млеко во 2017 година изнесува 394 140 илјади литри, што е за 2.2 % помалку во однос на 2016 година. Намалување на производството во 2017 година е забележано кај овчото млеко за 13.9 % и кај козјото млеко за 0.4 …

Повеќе »

Николовски: Со мерките од Програмата за рурален развој, ќе обезбедиме достоинствен живот за граѓаните од сите рурални средини

Со ефикасна искористеност на мерките од Програмата за рурален развој 2018, наменети за општините, ќе се обезбеди квалитетен и достоинствен живот за граѓаните од сите рурални општини, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на денешната средба со претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, …

Повеќе »

Какво време не очекува

По доста бурниот викенд кој го услови моќниот циклон АЛЕКСЕЈ времето се смири и релативно се стабилизира иако денес (понеделник) локално поради нешто повеќе облачност ќе има услови за сосема слаб дожд, пишува Метеомакс. Потоа до среда ќе имаме стабилно, суво и топло пролетно време односно времето ќе биде сончево …

Повеќе »

Охридско езеро започна да ги поплавува објектите вечерва – циклонот Алексеј почна да напаѓа

Циклонот АЛЕКСЕЈ навлезе во нашата држава и со помош на засилениот јужен ветер веќе долж Охридско – Струшкото крајбрежје започна локално да поплавува. Погледнете го видеото:

Повеќе »

МЗШВ: Континуирано се следи откупот на зелката и партнерскиот однос на земјоделците и откупувачите

Континуирано следење на состојбата со откупот и цените на пролетната зелка, како и на цените на овој производ на странските пазари, создавање на цврсто договорно производство – ова беа дел од заклучоците на денешниот состанок во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со производителите на зелка. На состанокот присуствуваа дел …

Повеќе »

Рокот за поднесување на барања за субвенции за 2018 година ќе трае до 15 мај

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за 2018 година е започнат и ќе трае до 15 мај, информираат од Влада. „Во овој период ќе се поднесуваат барања за директни плаќања за растително производство и тоа …

Повеќе »

МЗШВ: Денес средба со производителите на зелка

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство го следи пласманот на пролетната зелка на терен од самиот старт, но и преку разговори со земјоделските производители и трговците пред почеток на откупот. Разбирлива е грижата на земјоделските производители и старавувањата од драстично намалување на цената на пролетната зелка, имајќи предвид искуството од …

Повеќе »