Почетна / Градина / Вести (страна 10)

Вести

Што треба да правите со овошните дрвја овој период од годината?!

Може да продолжи со режењето на јаболката и крушите во потоплите области на земјата кога времето дозволува. Расфрлете го ѓубривото на почвата околу стеблото на дрвото, ако не сте го направиле тоа во есента која помина. Сега е времето да ги соберете калемите за пролетното садење. Резниците земете ги од …

Повеќе »

Снегот го покри Водно – Погледнете во каква бајка се претвори планината над Скопје

Некако снегот како да недостасуваше, а и ние бевме навикнати на него изминатите години. Конечно од вчера снег падна на повеќето планини низ нашата држава. Таков беше случајот и со планината Водно. Погледнете ги фотографиите направени ова утро: Фото: Свемир Горин

Повеќе »

Еве каде вечерва врне снег најмногу!

Еве каде вечерва врне снег најмногу! https://lady.mk/eve-kade-vecherva-vrne-sneg-najmnogu/ Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно на некои место наместо влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека. Од ЈП „Македонијапат“ апелираат да се вози внимателно со прилагодување на брзината кон условите на …

Повеќе »

Како еден човек ги надживеа сите лекари што му предвидоа 6 месеци живот

Чудесната историја на еден човечки живот е само уште еден доказ дека болните пациенти никогаш не треба да губат надеж и да продолжат да се борат. Кога во 1976 година лекарите му дијагностицирале рак на белите дробови, Стаматис Мораитис не се помирил со фактот дека наскоро ќе умре. Тогаш, девет …

Повеќе »

Навремена и правилна сеидба

На семето на гравот му е потребно влага, топлина и воздух. Се сее во одредено време. Семињата на секое растение имаат посебни барања кои е добро да се почитуваат. Грешките на сеидбата можат да бидат од следните видови: 1. Сеидба во лошо припремено тло 2. Премногу длабока или премногу плитка …

Повеќе »

Кое овошје и зеленчук има најмногу пестициди?

Доколку не е покриен со карамела или е дел од некоја пита преполна со шеќер, многу е тешко да помислите дека јабокото не е добро за нашето здравје, меѓутоа, можеби би требало уште еднаш да подразмислиме кога ова тврдење е во прашање. Непрофитната организација Работна група за човекова средина објавила …

Повеќе »

Лисјата од морковот помагаат за цистит и псоријаза

Во природата постои билка за секоја човечка болка. Листовите од морков, кои повеќето од нас ги исфрлаат, се страшно корисни и успешно се справуваат со здравствени проблеми како хемороиди, цистит, проширени вени, песок во уринарниот тракт и т.н.листа од моркови Важно: За да ги искористите лековитите својства на моркови, мора …

Повеќе »

Димковски: Околу 80 отсто од откупот на тутун е завршен, постигната највисока просечна откупна цена во последните шест години

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Државниот инспекторат, Зоран Шапуриќ и со градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, беа во посета на Тутунскиот комбинат Прилеп и на откупниот пункт во с. Мало Коњари, прилепско. Министерот Димковски посочи дека околу 80 отсто од планираниот …

Повеќе »

Дури и чајот може да биде отровен ако неправилно го приготвите

Излегува дека чајот што неправилно се приготвува на температура може да се претвори од ароматичен пијалок во отров, пишува AGRONEWS. Чајот е природен производ што може да содржи опасни микроби, како што е салмонела. За да се минимизира ризикот од нив да паднат во организмот, експертите препорачуваат да ги вриете …

Повеќе »

Со часови го прегрнувала својот коњ кој полека тонел во жива кал а потоа дошол стар фармер (ВИДЕО)

Никол Грахам и нејзината ќерка сакале да поминат тивок ден со своите коњи, но лесниот галоп на блиската плажа се претворил во нешто што можело да има трагични последици. Мајката и ќерката не забележале дека се приближуваат кон делот од брегот каде има жива кал. Нивните коњи се заглавиле во …

Повеќе »