07.12.2023
Почетна / Градина (страна 30)

Градина

Мола е најголемата коскена риба познатa на Земјатa

Рибата Мола е уникатно суштество! Тоа се најголемите коскени риби, познати на Земјата. Останатите огромни морски и океански жители се ‘рскавични риби како ајкулите или пак цицачите како китовите, кашалотите и делфините. Еден примерок од видот Мола може да достигне должина од 2,5 до 3,5 метри и тежина од 500 …

Повеќе »

Наместо антибиотици јадете овошје и зеленчук

Спроведените голем број на лабораториски тестови покажале дека одредена материја, наречена кверцетин што природно се содржи во овошјето и зеленчукот, го намалува ризикот од заболување од грип. Оваа материја се содржи во овошјето и зеленчукот како што се: грозје, црна боровинка, брокули, а исто чај и црвено вино, кои имаат …

Повеќе »

Топ пет најсмртоносни животни

Опасните животни од секогаш го фасцинирале човештвото. Поради тоа различните видови животни во светот се држат во заробеништво и се испитува нивната природа. Сепак низ планетата шетаат илијадници опасни видови кои за миг можат да усмртат многу луѓе. Во продолжение следат најсмртоносните животни. 1.Комарци Комарците пренесуваат паразити кои се одговорни …

Повеќе »

Свиленото дрво – „Albizia julibrissin“

Албициата (Albizia julibrissin), позната уште како “свилено дрво” е вид од родот Албициа. Ова широколисно дрво (слика 1) потекнува од југоисточна Азиjа и е широко распространета во Кина, Кореја, Иран. Се одгледува во речиси сите држави во САД, каде е добро аклиматизирана и се користи за декоративен изглед. Растението се …

Повеќе »

Фрлете ги апчињата за спиење: Половина лажица од овој зачин и ќе спиете како бебе!

Пореметувањето на сонот може да биде последица од разни фактори, а некои од нив се нездрава исхрана, замор, физички и психички проблеми, конзумирање алкохол и никотон и слично. За среќа, еден зачин може да ви помогне подобро да спиете – морско оревче. Употреба на морското оревче: Тој е исклучително ефикасен …

Повеќе »

Славчо од Манастирец одгледа домат тежок 1,325 килограми

Македонска автохтона сорта на домат, кој се карактеризира со уникатен вкус и арома, кои се типични само за ова поднебје. Плодовите достигнуваат тежина и до 1,3 кг, што претставува своевиден рекорд за оваа сорта. Јабучар е сорта која изобилува со неговата големина и специфичната розева боја. Најмногу го има во …

Повеќе »

(Рецепт) Традиционален руски квасец од цвекло: Спречува раст на малигни клетки и го чисти телото од отрови

Земањето на квасец од цвекло може да го спречи растот на малигните клетки, да го исчисти организмот од отрови и штетните материи како и при проблеми со цревата… Руската традиционална медицина тврди дека квасецот од цвекло е најдобра алтернатива за лекување на хипертензија, атеросклероза, а исто така е одлична и’ …

Повеќе »

Зошто никогаш не треба да убиете куќна стоногалка ако најдете внатре во вашата куќа

Стоногалките често се појавуваат на темни, влажни места. Често, некој ги наоѓа во бања или подрум, и речиси секој веднаш би сакал да ги смачка или да ги убие. Некои од работите што ги прават стоногалките толку страшни за употреба се она што ги прави ефективни алатки против други штетници. …

Повеќе »

Оглас од Босна: Еве што таа му нуди на секој маж кој ќе реши да живее со неа на село

„Веќе некое време сум сам на мојата фарма, моите родители починаа минатата година, јас сум осамена, па се решив на овој потег. Многу ретко излегувам, бидејќи немам време, уморна, едвај чекам да легне мракот и да се одморам. Барам партнер, некој што сака да се ожени со мене, некој што …

Повеќе »