Почетна / Градина (страна 29)

Градина

Патка со 76 малечки патчиња стана хит на социјалните мрежи

Ако имаше награда “Мајка на годината” кај водните птици, таа дефинитивно ќе биде освоенa од патка, која живее во Бемиджи, Минесота. Минатата недела локалниот фотограф Брент Чизек направи шармантна слика на мајката патка проследена со над 50 мали патчиња, по што ја објави фотографијата на Instagram и Twitter. Фотографот вели …

Повеќе »

Забавни слики на кучиња што молат за храна – кои би можеле да им кажат “не” ?!

Кучињата не се срамат од нивната љубов кон храната. Секој сопственик на миленик знае дека вкусниот залакот може да ги натера да се однесуваат исто како луѓето. Дали сте подготвени да го загреете срцето со серија забавни слики од кучиња кои користат техника за да им дадат на своите сопственици …

Повеќе »

ФОЈА ја збогати понудата на повеќегодишни декоративни аранжмани

Претходната недела пишувавме за предностите при купување на повеќегодишни декоративни аранжмани. Споменавме дека тие се поотпорни и траат подолго за разлика од цветните сезонски аранжмани со растенија. Освен тоа со нив изборот е неограничен и може да се комбинираат многу подобро. Градинарскиот центар ФОЈА ја збогати понудата на повеќегодишни декоративни …

Повеќе »

Бршлен

Латинското име му е „Hedera helix“, а популарно уште го нарекуваат „English Ivy”. Го има речиси секаде во Европа, Азија и е доста распространето и во Македонија. Често може да го сретнеме покрај оградите, бидејќи е доста убаво и претставува зимзелен ползавец. Може да расте долго, дури и до 30м. …

Повеќе »

Украсен Слак „Ipomoea tricolor“

Украсен Слак „Ipomoea tricolor“ е широко одгледуван и натурализиран секаде. Потекнува од Мексико, Централна и Јужна Америка. Ова едногодишно растение расте многу брзо и може да достигне и 2-4 метри раст во текот на една година. Листовите се долги до 7см. Цветот го има во претежно плави или вилотеви бои, …

Повеќе »

Омиленото растение што треба веднаш да го исфрлите

Дифенбахијата е она “со големите листови и белите флеки” популарно растение, кое многу од нас го имаат во своите домови. Тоа е убаво, расте брзо и го разубавува секој агол на домот. Но, ако освен растението, дома имате деца и домашни животни, најдобро е да се разделите од него. Во …

Повеќе »

Нестабилни денови и во август: Еве какво време не очекува

Според последните анализи кој ние ги направивме со помош на прогностичкиот модел ECMWF (Ценатар за среднорочна прогноза) новиот месец кој ни доаѓа а тоа е август ќе биде со температури близу нормалата или нешто посвеж и со почести врнежи што значи барем според моменталните анализи доста нестабилни денови треба да …

Повеќе »

Корал – минерал со силни терапевтски ефекти

Човекот одамна го оценил квалитетот на коралот како скапоцен камен. Древните украси од корали се откриени во неолитски слоеви во Швајцарија, Египет, Индија и во Рим. Тие се носеле и од жените, и од мажите. Повеќе од 2000г. се сретнува и во модата на розевите, црвените гердани, бројаници, талисмани, и …

Повеќе »

Лукот навистина има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

Лукот навистина има магични моќи. Спречува настинки, уринарни инфекции и нуди многу придобивки за вашето здравје. Неговата нутритивна вредност е навистина голема, тој е природен антибиотик без негативни ефекти. Може да се користи свеж или зготвен. Возрасните кои се грижат за своето здравје треба да јадат по едно чешне лук …

Повеќе »