06.12.2023
Почетна / Градина (страна 259)

Градина

Мразот во Пробиштип направил штета од 2 милиони евра

Мразот им го изеде родот на пробиштипските земјоделци. Земјоделските експерти оценуваат дека штетите на лозовите и овошните насади се 100 проценти. Род ќе немаат ниту годинава, ниту пак наредната. Маде Заковски кој има осум хектари лозови насади и плантажа со вишни вели дека има штета од над 30.000 евра само …

Повеќе »

Рокот за субвенции трае до денес или земјоделците ќе ги блокираат патиштата

По вчерашните протести и блокади на патиштата на земјоделците од цела Македонија, даден е рок од 24 часа за исплата на субвенциите. Ако тоа не биде спроведено, тие најавуваат блокади на повеќе градови во земјата и на Скопје, пишува мкд.мк На вчерашните протести во Прилеп, Битола, Демир Хисар, Македонски Брод, …

Повеќе »

Каде Велешани можат да ги пријават штетите на земјоделските култури од студот

Пријавувањето штети на земјоделските култури во велешко почнува денеска и ќе трае до 2 мај. Градоначалникот на општина Велес, Славчо Чадиев денеска на прес-конференција рече дека граѓаните кои сакаат да пријават штети на земјоделските култури треба од граѓанскиот сервис центар да подигнат образец „Пријава за настаната штета од елементарна непогода“, …

Повеќе »

Општина Штип ги повика земјоделците да ги пријават штетите од студот

Општина Штип ги повика граѓаните кои имаат претрпено штети на земјоделските култури како последица на ниските темперетури да ги пријават штетите во општината. Портпаролот на општина Штип, Драган Ристов вели дека земјоделците штетите на земјоделските култури можат да ги пријавуваат од денеска до петок.

Повеќе »

И лозарите во паника: Ниските температури ги измрзнаа лозовите насади

Огромни штети на лозјата направија ниските температури кои викендов ја зафатија земјава. Лозарите од тиквешијата се во паника, бидејќи лозовите насади се речиси уништени. Кога во саботата утрото Христина Трајковска Анѓелковиќ од тимјаник дошла на своето лозје, се запрепастила од тоа што го видела, пренесува ТВ24. „Состојабата ја гледате дека …

Повеќе »

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска објави повик за доставување барања за користење на финансиски средства

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој објави повик за доставување барања за користење на финансиски средства од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската Унија. Целта на ИПАРД Програмата 2014-2020 е преку соодветни мерки за поддршка на земјоделството и руралниот развој да се подобри конкурентноста …

Повеќе »

Овошните насади со сливи во Пијанец и Малеш со штети и до 100 проценти

Претставници од подрачната единица на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство од Делчево денеска направија увид на овошните насади со цел да ги согледаат на терен штетите предизвикани од ниските температури кои изминативе два дена се спуштија и до 7 степени под нулатата. Како што информираше Драган Христов, вработен во …

Повеќе »

Измрзнаа јаболката во Преспа, земјоделците во паника

Овоштарите од Преспа јавуваат за речиси сто процентно измрзнување на јаболковите насади. Според нивните кажувања, минусните температури во утринските часови биле погубни за јаболката. – Ресен и Преспа вчера и ноќеска ги зафати вистинска елементарна непогода. Во текот на вечерните часови на поголемиот дел од Преспа заврна снег а веднаш …

Повеќе »

Ладниот бран критичен за лозјето, јаболката и оревите

Промената на времето со поминувањето на ладниот бран од север над нашата Република со право предизвика вознемиреност кај земјоделските производители од опасноста од појава на мразеви особено овој викенд со температури кои на некои места ќе достигнат и -4 оС што е сосема доволно да го уништи родот. Ваквите температури …

Повеќе »