06.12.2023
Почетна / Градина (страна 240)

Градина

Високо технолошки очила за испитување на растенијата

Научниците од Наса развија нова технологија финансирана од двете страни на НАСА и Американското Министерство за Земјоделство. Овие очила за сонце може да ви помогнат да ги најдете нездравите услови на вашите растенија и тоа токму таму каде човечкиот вид не може да ги пронајде. Леќите ја блокираат зелена боја …

Повеќе »

Црвеноока дрвна жаба

Црвенооката-дрвна жаба (Agalychnis callidryas) е водоземец од семејството на дрво жаби. Таа е станар на дрвото, а најчесто се среќаваат во неотропичните дождовни шуми. Црвенооката дрвна жаба потекнува од Костарика и голема е околу 7 cm. Окраската на грбот е зелена со различни шари, додека стомакот е бел. Страничните делови …

Повеќе »

Габичката Кири е вистинска вијагра

Габичката Кира Јари расте во мртвите гасеници кои можат да се пронајдат само на Хималаите, а во многу земји се користи како афродизијак. Ретката габа која ги убива гасениците, а потоа расте во нивните тела, во некои земји се користи како средство за зајакнување на машката потенција. Габата ја стекна …

Повеќе »

КРИСТАЛИТЕ: Деца на таткото небо и мајката земја

РОЗОВ КВАРЦ – каменот на срцето и љубовта, АМЕТИСТ – каменот на мудроста, ЦИТРИН – радост и оптимизам, ТИГРОВО ОКО – пари и богатство ! Веќе редовно ги среќаваме овие појаснувања за делувањеето на скапоцените камчиња кога се консултираме за да одбереме подарок за некој од нашите блиски. Некогаш упатството …

Повеќе »

Последниот бел носорог во светот

Последниот машки судански бел носорог, беше објавен на Twitter и сериозно ја разбранува социјалната заедница. Судан е единствениот преживеан мажјак од неговиот тип. Тој живее во резерват во Кенија со две женски бели носорози. Продолжувањето на кланот лежи на рамениците, а научниците се натпреваруваат со време во битката за да …

Повеќе »

Покрај Шарпланинецот, Македонија има уште една автохтона сорта кучиња

Покрај Шарпланинецот, Македонија има уште една автохтона сорта кучиња. Караманите се една од најстарите овчарски раси, чувари на домот и се дружељубиви кон децата. Погледнете го видеото на „Види Вака“:

Повеќе »

Милијарди тони метан има на Атлантикот

Антарктикот е буре барут кое може да предизвика климатска катастрофа на Земјата, пренесува чудеса. Крајот на светот може да настапи по сосема поинакво од досега сценарио! На три километри под мразот е гигантското буре со милијарди тони метан. Метанот е производ од работата на безброј микроорганизми, кои се хранат со …

Повеќе »

Мириса на есен

Есента е сезоната кога највеќето култури се берат, а листопадните дрва ги губат лисјата. Ова е и сезоната кога деновите набргу стануваат пократки и постудени, ноќите подолги, а врнежите се зачестуваат. Прекрасни нијанси на огнено црвена, жолта и портокалова кои ги обземаат дрвјата во есен и ја прават истата вредна …

Повеќе »

Оваа црна фолија е поставена близу Валандово: Погледнете зошто

Изградбата на Рударскиот комплекс Казандол сеуште е во тек. Оваа црна фолија е фамозната гео-мембрана од финско потекло треба да ја заштити почвата и подземните води од загадување со сулфурна киселина. Но, според фотографиите кои ќе ги видите проценете самите колку е ова безбедно за земјата, почвата и индиректно врз …

Повеќе »

Што ќе ви се случи ако пливате со милион медузи во езерото „Медуза“? (Видео)

Ако пливањето со делфини беше вистинска атракција кај туристите од целиот свет, сега може да се рече дека работите полека се менуваат. Веќе пливањата со животните кои може да бидат закана за луѓето стануваат се повеќе примамливи за поголем број на авантуристи, па така овој пат имаме еден видео запис …

Повеќе »