Почетна / Градина (страна 230)

Градина

Моторната пила STIHL MS 180 е компактна мала пила, а лесна и едноставна за употреба

Дрвја високи и до 60 метри, непристапни терени, лоши временски услови: професионалното шумарство е навистина тешка работа. За да постигнат најдобар учинок, професионалците треба да ја имаат и најдобрата машина: STIHL моторна пила. Моторната пила STIHL MS 180 е компактна мала пила за домашни потреби: сечење дрва за огин, камини …

Повеќе »

АФПЗРР: Производителите на млеко и јајца до 5 ноември да поднесат барања за субвенции

На 5 ноември истекува рокот за поднесување барања за директни плаќања за произведено и предадено овчо, козјо и кравјо млеко во периодот од мај до септември годинава, а висината на поддршката изнесува 3,5 денари по литар. Од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР), ги потсетуваат млекопроизводителите …

Повеќе »

Производителите на ориз ќе добијат зголемена субвенција од 18 илјади денари по хектар

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска присуствуваше на манифестацијата „Денови на кочански ориз“ во Кочани. Со симболично зажнејување на оризот на нивите на Институтот за ориз во Кочани, министерот Николовски и официјално го означи почетокот на годинешната жетва на ориз. Денеска на денот на оризот, министерот Николовски …

Повеќе »

13.580 барања за обесштетување од невреме

Годинава од доцните пролетни мразови беа погодени земјоделските површини во 32 општини. Штети имаше и лани и тоа во 14 општини кога што најмногу настрадаа овошните насади во Ресен. Постапката сѐ уште трае а по проценката на штетите од страна на комисиите, на терен треба да излезе и Бирото за …

Повеќе »

Врбовка – најдобриот природен лек за простата

Еден од најголемите здравствени проблеми со кои мажите се среќаваат се тегобите со простата. Тие можат да бидат со различен карактер, јачина и облик. Речиси секој втор маж постар од 45 години има проблем со простата а голема е веројатноста дека секој ќе се соочи со овој проблем доколку доживее …

Повеќе »

Како до стогодишно дрво во само четири чекори?

Покрај аранжирањето,кое претставува хортикултурно уредување на површини, додавањето на уметнички природни инсталации придонесува да се добие ефект на повпечатлив и понесекојдневен изглед. Со следниот проект од градинарскиот центар ФОЈА  ќе ви покажат како да добиете изглед на стогодишно дрво, во само четири чекори. Стебло кое ќе изгледа како да поминало …

Повеќе »

Додека спиете ставете го ова камче до вас! Потоа заборавете на кошмарите и немирите

КРИЗОПРАС Обоеност: Различни нијанси на зелената боја Основни карактеристики: Природност, прифаќање, смирување Овој минерал нe потсетува дека сe во универзумот е поврзано во една целина. Поттикнува надеж и искреност. Ги стимулира срцевата и сакралната чакра поттикнувајќи ја верноста и лојалноста во љубовните и професионалните врски. Овој кристал ни помага да …

Повеќе »