Почетна / Градина (страна 220)

Градина

Растителни супи за гноење

Растителна супа од коприви како квалитетно гноиво. Делува компензациски и лековито и го подобрува растот и настанувањето на лиснатиот зеленчук. Тлото кое е полеано со оваа материја е посакувано за населување со дождовните глисти. Со неа се наѓубрува од грав, грашак, кромид, па се до градинарски овошја и свеќиња. Се …

Повеќе »

Градинарскиот центер Фоја со голем попуст до 50%

Во Градинарскиот центер Фоја , кој се наоѓа на бул. Борис Трајковски бр. 152 А (поранешна Првомајска), може да се снабдите со речиси се што ви е потребно за вашиот двор и градина. Тие и оваа година започнаа со нивните големи попусти до 50%. Погледнете дел од нивната понуда:

Повеќе »

Владата ги усвои Програмите за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој за 2018 година

Владата на вчерашната 50-та седница усвои неколку Програми по предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, како и информации за распишување на јавни огласи за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари и над 3 хектари. На вчерашната седница се усвоија Програмите за финансиска …

Повеќе »

10 кучиња скитници нападнале човек од Скопје

На 22.01.2018 година Б.В. (62) од Скопје пријавил дека на 22.01.2018 година околу 17.30 часот, додека се движел пеш по локалниот пат село Кучково – село Волково, бил нападнат од околу 10 кучиња скитници. Едно од кучињата го каснало во левата потколеница, десниот бутен мускул и левата надлактица. Тој веднаш …

Повеќе »

ВРЕМЕ Е ЗА ВИНО ОД Шипка! СРЦЕТО станува како НОВО, а камења во бубрезите исчезнуваат! (Рецепт)

Шипката е необично корисен и незаслужено потценет плод. Научно е докажано дека тие ги содржат речиси сите неопходни витамини за организмот што ги прави вистинска витаминозна бомба за зимата. Со лесно направено вино од Шипка срцето почнува да работи како ново, а камењата во бубрезите исчезнуваат. Оцетот од шипка пак …

Повеќе »

Во гробница пронајдено вино старо 2000 години

Археолози при ископувања во гробница во градот Јантаи, Кина. Таму откриваат огромен глинен сад, полн со некаква течност. Течноста нема мирис, но откако се направени хемиски испитувања, станало јасно дека тоа е вино на 2000 години. Виното не е погодно за пиење, бидејќи во текот на годините тоа го променило …

Повеќе »

Каменот како декорација во градината

Природниот камен е уникатен продукт со посебна текстура и боја определени од илјадагодишните геолошки процеси, а не од модерните нестабилни хемиски бои, и како таков, добро испланиран во градината може да биде одлична декорација. Популарноста и употребата на природниот камен се должи на спротивностите што ги обединува во себеси – …

Повеќе »