Почетна / Градина (страна 20)

Градина

До 15 јуни врнежливо време, а можно е невреме проследено со силен ветер и град

Дирекцијата за заштита и спасување благодарение на навременото известување на Weather4all.mk и соработката со нив, дава соопштение до јавноста дека од 1-10.6.2019 година се очекува период на поинтензивни врнежи од дожд, кои во попладневните часови може да бидат и доста поројни. Според најавите, се очекува за кратко време да наврнат …

Повеќе »

МЗШВ: Рокот за поднесување на барања за субвенции за 2019 година се продолжува до 30 јуни

Рокот за поднесување на барања за субвенции за Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2019 година се продолжува до 30-ти јуни. Ова продолжување на рокот е по барање на земјоделците, со цел да можат сите земјоделци да го искористат правото за поднесување на барања за финансиска поддршка за мерките …

Повеќе »

Сода бикарбона во градината: Цветот цвета, полжавите бегаат, а почвата станува почиста

Веројатно дома имате неколку кесички со сода бикарбона, кои зафаќаат простор и сте ги заборавиле. Ова бело богатство не треба да стои недопрено. Содата бикарбона се користи со векови за да помогне да се исчисти вашиот дом, да се дезинфицира како прва помош за убавина и здравје, но дали знаевте …

Повеќе »

Погледнете како една овца се заблагодарува на кучето што ги спасило од глутница волци

Кучињата се најверни пријатели не само на човекот, туку и на многу животни. Тоа најдобро ќе го покаже фотографијата подолу на која се гледа раскрварен пес кој успеал да го одбрани стадото со овци. Погледнете потоа како една овца се заблагодарува на кучето што ги спасило од глутница волци.

Повеќе »

Повторно промена на временската прогноза: Погледнете какво време не очекува наредниот период

НАД МАКЕДОНИЈА ИМАМЕ РЕЛАТИВНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ КОИ ПОНЕКАДЕ ЌЕ ДОСТИГНАТ И ДО +30 С. НО ВО СЛЕДНИОТ ПЕРИОД НЕМА ЦЕЛОСНА НИТУ ПА ДОЛГОТРАЈНА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА АТМОСФЕРАТА. ПА ТАКА КОН КРАЈОТ НА ВЕЌЕ ТЕКОВНАТА СЕДМИЦА ОЧЕКУВАМЕ НОВИ ДОПОЛНИТЕЛНО ПОГОЛЕМИ УСЛОВИ ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ВРЕМЕТО. МОЖНИ ЛОКАЛНО И ПОИНТЕНЗИВНИ АТМОСФЕРСКИ ПРОЦЕСИ ПОСЛЕ …

Повеќе »

Погледнете како изгледа дворот на пејачката Андријана Јаневска во скопско Бардовци

Пејачката и професорка Андријана Јаневска на своите следбеници на инстаграм им покажа како изгледа нејзиниот дом во скопско Бардовци: Во постој кој таа го објави, Јаневска напиша дека е голем вљубеник во природата, а дека градината која ја има е нејзиниот рај.

Повеќе »

МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од Република Северна Македонија во Руската Федерација

Почнувајќи од денес 27 мај 2019 година, понеделник, Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската Федерација целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од Република Северна Македонија во Руската Федерација ќе можат да се извезуваат цреши, вишни, сливи, кајсии, праски и нектарини. Увозот …

Повеќе »

Шест лиснати зеленчуци, што можат да ви го спасат животот

Ако има храна во чија корист за здравјето никој не се сомнева, тогаш ова се лиснатите зеленчукци Тие се полни со витамини, богати со есенцијални минерали, како и со антиоксиданси. Листнатиот зеленчук содржи уште фитохемикалии, кои се големи пријатели на кардиоваскуларниот систем, и доведуваат до намалување на крвниот и го …

Повеќе »

Папаја – новата „супер храна“

Папајата (Carica Papaya) е вид на тропско овошје со жолто-портокалова боја кое расте во гроздови и има повеќе црни семки во средината. Таа е плод на дрво од родот Caricae. Расте 5-10 метри во висина, а има спирално наредени листови. Ова овошје потекнува од Јужна Америка. Кристофер Колумбо во своите …

Повеќе »

Македонската флора е за 6,3 пати побогата од англиската, а дури 15,4 пати побогата од германската

Интересни податоци и факти секогаш пристигнуваат од Ботаничката градина во Скопје. „Дали знаете дека територијата на нашата земја претставува „жешка точка“? На површина од 25713km2 се развиваат 3700 растителни видови од кои 117 се ендемични. За да биде поилустративно ќе ви дадеме еден пример: Германија, која по површина е скоро …

Повеќе »